Dlaczego warto zapisać się na naukę jazdy konnej?

Aktualizacja odbyła się 25 lutego 2023

Lekcje jazdy konnej są marzeniem wielu dzieci. Dzięki nim nie tylko w ciekawy i aktywny sposób spędzają czas na świeżym powietrzu, ale także nawiązują bliskie kontakty ze zwierzętami, co pozytywnie wpływa na ich rozwój psychospołeczny. Jazda konna może być wspaniałą przygodą także dla dorosłych. Lekcje jeździectwa można zacząć w każdym wieku. Jeśli marzysz o tym, by spróbować tego rozwijającego i odprężającego sportu, nie wahaj się poszukać w swojej okolicy dobrej szkółki jeździeckiej!

Jak zacząć jeździć konno?

To proste! Wystarczy, że poszukasz stajni lub szkółki i udasz się na pierwszą lekcję! Zapewne nieraz obiło Ci się o uczy, że jeździectwo to dość drogie hobby. Pamiętaj jednak, że nie musisz przychodzić na pierwsze zajęcia wyposażony w profesjonalny sprzęt dla jeźdźców. Rzeczywiście koszt zakupu stroju do jazdy konnej w sklepie jeździeckim  – do jazdy konnej jest dość wysoki, jednak to posunięcie można odłożyć na przyszłość, gdy już na sto procent będziesz pewny, że jazda konna to coś dla Ciebie. Pierwsza lekcja pozwoli Ci oswoić się z koniem. Instruktor poinstruuje Cię, jak prawidłowo wsiadać na konia, jak z niego zsiadać oraz jak prawidłowo się z nim obchodzić. Jeśli na widok dużego zwierzęcia poczujesz lęk, nie wycofuj się pochopnie, gdyż będzie to całkowicie normalne zjawisko. Niepokoimy się podczas kontaktu z czymś, co jest dla nas nowe, dlatego bardzo ważne jest, aby nasz trener umiejętnie przeprowadził nas przez każdy etap zaznajamiania się z koniem. Z pewnością nie będziesz jedyną osobą w stadninie, która przed pierwszą lekcją nigdy jeszcze nie głaskała konia! Jeśli chcesz zrozumieć to wspaniałe zwierzę, skorzystaj z fachowych poradników i książek o koniach.

Leczniczy wpływ koni na zdrowie

Jeździectwo jest uznawane za bardzo zdrowy sport. Pozwala wytrenować zmysł równowagi, rozwija mięśnie nóg i zmusza nas do tego, byśmy pracowali miednicą i innymi dolnymi partiami ciała, o których zapominamy podczas codziennych zajęć. Jednak to nie wszystkie powody ogromnego zaufania, jakim cieszy się jeździectwo wśród lekarzy i terapeutów. Odkryto, że jazda konna pomaga podczas rekonwalescencji i rehabilitacji osób po amputacjach, z wadami postawy, stwardnieniem rozsianym, czy z mózgowym porażeniem dziecięcym. Hipoterapia pomaga też osobom z zburzeniami psychicznymi, często korzystają z niej dzieci z autyzmem czy zespołem Downa. Hipoterapia w Polsce to nie tylko fizjoterapia na koniu. Nazwa ta obejmuje różnego typu działania terapeutyczne związane z końmi oraz jeździectwem. Kontakt ze zwierzęciem pomaga uspokoić organizm, wpływa korzystnie na działanie układu sercowego i oddechowego, gdyż niweluje wytwarzanie hormonu stresu. Każda osoba, zarówno chora jak i zdrowa, może cieszyć się wspaniałymi korzyściami zdrowotnymi, jakie płyną z zajęć w stadninach konnych.

Czy jazda konna jest droga?

Coraz więcej dzieci i dorosłych pragnie spróbować sportu, który pozwoli nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale też zagwarantuje wyciszenie, odpoczynek oraz mnóstwo pozytywnych emocji. Takim zajęciem z pewnością będzie nauka jazdy konnej. Cena lekcji będzie zależeć od tego, czy będą one prowadzone indywidualnie, czy też grupowo. Postęp i rozwój jeździeckich umiejętności pociągną za sobą kolejne koszty, związane z zakupem profesjonalnego stroju jeździeckiego, sprzętu dla konia. Osoby, które praktykują jazdę konną, z pewnością stwierdzą, że każdy wydatek związany z pobieraniem dodatkowych lekcji jazdy konnej to wspaniale zainwestowane pieniądze. Ogromne odprężenie i mnóstwo pozytywnych wrażeń, wynoszonych z każdej wizyty w stadninie, to doświadczenia bezcenne. Warto spróbować przynajmniej kilku lekcji, aby przekonać się, jak zbawienny wpływ na nasze samopoczucie będzie miał kontakt ze wspaniałym zwierzęciem, jakim jest koń.

Czy istnieją przeciwwskazania do jazdy konnej?

Pomimo zbawiennego wpływu jazdy konnej na różne dolegliwości, istnieje również lista schorzeń, które uniemożliwiają jazdę konną. Jeśli ktoś cierpi na choroby kolan czy kręgosłupa powinien wziąć pod uwagę to, że jazda konna bardzo obciąża te rejony ciała. Dlatego pewne dolegliwości z ich strony mogłyby się nasilić. Osoby uczulone na sierść konia niestety powinny pogodzić się z tym, że nauki jazdy konnej nie są dla nich wskazane. Nie będą mogły z niej korzystać także osoby z padaczką, wodogłowiem, odklejającą się siatkówką, głębokim upośledzeniem umysłowym. Każda osoba cierpiąca na jakiekolwiek schorzenia powinna skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, czy może podjąć lekcje jeździectwa. Być może okaże się, że w danym przypadku są one nie tylko dozwolone, ale wręcz wskazane ze względu na ich pozytywny wpływ na dane dolegliwości związane ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym.

Jeśli od dawna marzysz o tym, by odwiedzić stadninę koni, nie wahaj się! Z pewnością również w Twojej okolicy znajduje się miejsce, do którego możesz się udać, by zadać instruktorom i pracownikom stajni wszystkie pytania, związane z nauką jazdy konnej. Gdy spróbujesz zasiąść w siodle być może przekonasz się, że właśnie odkryłeś swoją nową pasję!