Kontenery morskie

Kontenery morskie

Aktualizacja odbyła się 10 grudnia 2022

Kontenery morskie z reguły kojarzą się nam z transportem. Oczywiście są one w tym celu wykorzystywane, ale znalazły swoje zastosowanie również w transporcie lotniczym. W praktyce nie jest to jedyny rozsądny sposób na użycie tytułowych konstrukcji. Z powodzeniem mogą być adaptowane jako punkty gastronomiczne, biura, a w skrajnych przypadkach jako obiekty mieszkalne.

Jakie modyfikacje kontenerów morskich są możliwe? W jaki sposób możemy wykorzystać kontenery? Co jest lepszym rozwiązaniem – zakup czy wynajem kontenera? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie modyfikacje kontenerów morskich są możliwe?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że standardowe kontenery morskie w zdecydowanej większości przypadków pozbawione są okien, dodatkowo nie są ogrzewane, dlatego też niezbyt nadają się do tego, aby wykorzystać je w nieco inny sposób, aniżeli do transportu. Nie zmienia to jednak faktu, że optymalne modyfikacje mogą sprawić, że wnętrze takich konstrukcji stanie się znacznie bardziej komfortowe. Możliwe jest również dokonywanie zmian na zewnątrz i wygląda to wyjątkowo stylowo. Firmy, które specjalizują się w modyfikacjach kontenerów, z reguły oferują naprawdę zróżnicowany wachlarz usług, w konsekwencji każdy zainteresowany konsument znajdzie właśnie to, czego szuka. Absolutną podstawą jest oczywiście ocieplanie kontenera w taki sposób, aby nadawał się do użytkowania w niemalże każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo do kontenerów przeprowadzane są instalacje, wśród których najczęściej wyróżnia się grzewczą, wodną i elektryczną. Koniecznością jest także wstawienie przynajmniej jednego okna. Wbrew pozorom takie podstawowe modyfikacje mogą sprawić, że całość staje się funkcjonalnym użytkowym obiektem.

W jaki sposób możemy wykorzystać kontenery?

Kontenery morskie

Kontenery morskie – nectum

Wiemy już, jakie modyfikacje w przypadku kontenerów morskich są niemalże obowiązkowe. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak można je wykorzystać w praktyce. Przykładowo coraz popularniejszym zjawiskiem staje się zakładanie kontenerowych lokali gastronomicznych, które cieszą się dużym uznaniem i aprobatą wśród klientów. Okazuje się, że inwestycja w tego typu lokal jest niewielka, natomiast możliwości – ogromne. Jeśli doprowadzimy do kontenera wszystkie potrzebne instalacje, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować tam zaplecze kuchenne. Nieco ograniczająca może okazać się niewielka przestrzeń, jednak dla małego lokalu z kebabami czy hamburgerami będzie w zupełności wystarczająca. Kontenery morskie świetnie nadają się do tego, aby zaadaptować je jako lodziarnie bądź kawiarnie, w zależności od indywidualnych preferencji. Jeśli jesteśmy w posiadaniu nawet niewielkiej działki, wówczas możemy otworzyć swój własny lokal z ogródkiem. Część klientów, którzy nabywają kontenery morskie, oczekują adaptacji pod potrzeby mieszkalne i biurowe. W praktyce są to tylko wybrane możliwości w zakresie zastosowania kontenerów.

Co jest lepszym rozwiązaniem – zakup czy wynajem kontenera? 

Kontenery morskie to rozwiązanie, które dla wielu przedsiębiorców może być bardzo kuszące. Jeśli chcemy rozpocząć korzystanie z takiego rozwiązania, wówczas do wyboru mamy dwie możliwości – zakup lub wynajem. W przypadku, gdy planujemy założenie lokalu, który będzie funkcjonował przez wiele lat, to lepszym pomysłem wydaje się być zakup konstrukcji. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że ostateczne koszty takiego rozwiązania są niższe, aniżeli wieloletnie opłacanie czynszu. Warto zauważyć, że koszty zakupu tytułowego kontenera są znacznie atrakcyjniejsze niż zakup dowolnego lokalu w wybranym budynku. Należy docenić również to, że kontenery morskie są mobilne, a to z pewnością jest atrakcyjnym udogodnieniem. 

Nie zapominajmy jednak o zaletach wynajmu kontenera. Taka decyzja może być uzasadniona, jeśli rozwiązanie będzie nam potrzebne jedynie przez krótki okres czasu, czyli maksymalnie do kilku miesięcy. Jeśli potrzebujemy miejsca do pracy na czas remontu lub noclegu dla pracowników, którzy wykonują dla nas zlecenie, wówczas kontenery morskie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zaletą wynajmu jest również to, że w zdecydowanej większości przypadków firmy, które oferują taką usługą, proponują regularną konserwację obiektu. Na czym polega jednak ten proces? Otóż specjaliści powinni zajmować się regularnym zabezpieczaniem stali przed rdzewieniem. Niemniej ważne jest sprawdzanie stanu poszczególnych instalacji, aby wydłużyć żywotność całego obiektu. Jako ciekawostkę warto również przytoczyć, że po dłuższym okresie użytkowania niekiedy niezbędne jest odnowienie ocieplenia. 

Trudno jest zatem jednoznacznie stwierdzić co jest lepszym rozwiązaniem – zakup czy wynajem kontenera. Każdorazowo powinniśmy przeanalizować sytuację, w jakiej się znajdujemy, a także wziąć pod uwagę szeroko rozumiane potrzeby indywidualne.