Procedura przyznawania kredytu hipotecznego

Aktualizacja odbyła się 11 maja 2021

Kredyty to najczęściej wybierane produkty bankowe na rynku. Korzysta z nich naprawdę wielu ludzi i dla każdego potrzebne są one na zupełnie inny cel. W zależności od tego też tak naprawdę zależy, jaki rodzaj kredytu możemy wziąć. Wiadomo, iż zupełnie inne są potrzeby, jeśli chcemy kupić dom lub mieszkanie, inne gdy zależy nam na zmianie samochodu, a jeszcze inne, gdy planujemy remont mieszkania. Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę kredyty hipoteczne, a  więc przede wszystkim szansę dla wielu młodych ludzi na to, by mieć swój własny dom lub wymarzone mieszkanie.

Otrzymanie takiego kredytu nie jest proste i nie każdy może stać się jego posiadaczem. Cała procedura przyznawania takiego kredytu jest stosunkowo skomplikowana i dlatego też wymaga czasu, by mogła zostać podjęta ostateczna decyzja. Samo złożenie wniosku o kredyt hipoteczny to jedno, a jego otrzymanie to zupełnie coś innego. Na podjęcie ostatecznej decyzji wpływ ma wiele czynników, które rozpatrywane są zarówno poprzez odpowiednią pracę doradców kredytowych, a następnie i innych pracowników banku, którzy w ostateczności po rozpatrzeniu dokumentacji podejmują określoną decyzję.

 

Kredyty hipoteczne- współpraca z doradcą kredytowym

W każdym banku pracuje doradca kredytowy, który zajmuje się tylko tego typu produktami. Taka osoba posiada stosowną wiedzę, ma odpowiednie doświadczenie i przede wszystkim potrafi współpracować z klientem. Chcąc wziąć kredyt, posiadanie swojego doradcy kredytowego stanowi rzecz najważniejszą. Taka osoba pomaga nam skompletować całą dokumentację, ona przeprowadza wywiad, ocenia naszą zdolność kredytową. Kredyty hipoteczne to produkty, które cechuje wysoka wartość pożyczki i długi okres kredytowania. Doradca kredytowy sprawdzając nas, jako przyszłych kredytobiorców musi zobaczyć, czy stać nas na taki kredyt i czy wszelkie przesłanki gwarantują spłatę tego kredytu na przestrzeni określonego czasu trwania umowy. Im lepszy doradca, tym lepiej dla nas, bowiem dzięki niemu możemy liczyć na fachową pomoc, profesjonalne wsparcie i dobór takich rozwiązań, by otrzymać najlepszy z możliwych kredyt na wymarzony dom lub mieszkanie. Doradca kontaktuje się z biurem nieruchomości, z deweloperem lub sprzedającym i od nich otrzymuje niezbędne dokumenty dotyczące nieruchomości, jaką jesteśmy zainteresowania. Kontaktuje się on także z biurem księgowym, w przypadku osób prowadzących działalność lub z pracodawcą, jeśli taka osoba jest zatrudniona na umowę. Doradca wypełnia wnioski, zbiera dokumentację, prowadzi klienta nawet i pod wejściu kredytu w życie. I co dalej?

 

Kredyty hipoteczne

Mamy upatrzoną nieruchomość. Złożyliśmy wnioski i dokumenty. Mamy swojego doradcę kredytowego. Po tym wszystkim nasz wniosek kredytowy jest rozpatrywany. Sprawdza się dokumenty pod kątem poprawności i kompletności. Kredyty hipoteczne mają swoje procedury, których każdy bank musi dokładnie przestrzegać. Odbywa się analiza prawna, analiza ekonomiczna i analiza techniczna. Prawna- dokumenty sprawdzane są przez analityka prawnego, który ma za zadanie oszacować ryzyko lub też możliwość udzielenia kredytu. Ekonomiczna- na podstawie dokumentów analityk ekonomiczny sprawdza naszą zdolność finansową. Wykonuje odpowiednie telefony, kontaktuje się z osobami, związanymi z naszą pracą, prowadzi wywiad terenowy. Techniczna- tutaj analityk techniczny sprawdza położenie nieruchomości, wycenia ją i określa, czy dana nieruchomość lub działka są atrakcyjne do wzięcia i czy można na nią udzielić odpowiedniego kredytu. Po tych wszystkich procedurach następuje ostateczne decyzja- pozytywna lub negatywna, w zależności od tego, czy przyszły kredytobiorca spełnił oczekiwania banku i jest w stanie otrzymać kredyt, który może spłacić.

 

Kredyt hipoteczny- podpisanie umowy

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie zostaje sporządzona umowa. Jest to dokument niezwykle ważny i istotny, od którego tak naprawdę zależy to, jaki produkt otrzymamy i na jakich warunkach z bankiem będziemy współdziałać. Kredyty hipoteczne to duże zobowiązania, a więc i sama umowa jest niezwykle istotna pod każdym, najmniejszym nawet względem. To, co stanowi podstawę i element priorytetowy to fakt, by każdą część umowy dokładnie punkt po punkcie przeczytać. Jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe, należy zapytać doradcę kredytowego o wyjaśnienie. Dobrze jest poprosić o wgląd do umowy wcześniej, abyśmy na spokojnie, w domu mogli dokładnie ją przeanalizować. Często pod wpływem emocji, stresu i presji czasu sprawdzamy ją powierzchownie, a po czasie okazuje się, że pojawiły się problemy, które choć były w umowie określone, my ich nie dojrzeliśmy.

Jak więc widać kredyty hipoteczne nie są to zwykłe produkty, które otrzymamy na telefon lub przez Internet. Wymagają one czasu na rozpatrzenie pod każdym kątem, by przyszły kredytobiorca mógł otrzymać ostateczną już decyzję.