Medycyna estetyczna – wybór między lekarzem a kosmetologiem

Medycyna estetyczna

Aktualizacja odbyła się 3 lutego 2021

Dbanie o urodę jest ważne dla ludzi. Co raz więcej osób wybiera specjalistyczne zabiegi, które mają im pomóc zachować młodość lub pozbyć się jakichś defektów cery lub skóry.  Osoby, które chcą skorzystać z zabiegów kosmetologii lub medycyny estetycznej oczekują najwyższej jakości świadczonych usług i bezpieczeństwa. Często zadają sobie pytanie: do kogo udać się z problemem: do kosmetyczki, czy do lekarza medycyny estetycznej? Wśród fachowców tej branży panuje konflikt o to, kto może wykonywać poszczególne zabiegi. Pacjenci są trochę zdezorientowani.

Medycyna estetyczna – regulacje prawne

Medycyna estetyczna

Problemem w Polsce jest brak regulacji prawnej w zakresie uprawnień kosmetyczki i lekarza medycyny estetycznej. Rodzi to konflikt interesów i pewne zagubienie pacjentów. Jako kryterium rozdzielenia medycyny estetycznej od kosmetologii przyjmuje się granicę skórno-naskórkową. Według polskiego prawa tylko lekarze i pielęgniarki mogą wykonać iniekcję, czyli zastrzyk. Botoks może podać wyłącznie osoba, która ma prawo do wykonywania zawodu lekarza lub pielęgniarki.  Podobna sytuacja jest z laserem – to czynność zarezerwowana wyłącznie dla medyków. Kosmetyczka nie może wypisać recepty na antybiotyk i nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z ewentualnymi skutkami ubocznymi zabiegu. W kompetencji kosmetyczek powinny pozostawiać zabiegi pielęgnacyjne, ale nieinwazyjne. 

Medycyna estetyczna w służbie piękna

Zarówno kosmetyczki i kosmetolodzy, jak i lekarze medycyny estetycznej pracują na to, aby ich klienci dobrze czuli się w swojej skórze i byli zadowoleni ze swojego wyglądu.  Medycyna estetyczna pozwala cofnąć skutki starzenia, natomiast gabinet kosmetyczny zajmuje się profilaktyką. Medycyna estetyczna po kosmetologii to znakomity pomysł na podniesienie swoich kompetencji i uprawnień. Jednak nie jest wskazane, aby osoby bez prawa do wykonywania zawodu lekarza wykonywały zabiegi inwazyjne. Najprościej rzecz ujmując różnica między medycyną estetyczną a kosmetologią, polega na tym, że w gabinecie medycyny estetycznej wykonywane są zabiegi, które mogą cofnąć skutki starzenia, a u kosmetyczki można uzyskać usługi kosmetyczne niewymagające dużej interwencji w funkcjonowanie organizmu. W przypadku obu zawodów jest wielu doskonałych, polecanych specjalistów, którzy gwarantują bezpieczne zabiegi, po których będzie widoczna poprawa w wyglądzie. Niestety, znajdą się miejsca, które lepiej omijać z daleka. Jak w każdej branży.

Kosmetolodzy – specjaliści od kosmetyki

Kilka lat temu na uczelniach państwowych i prywatnych oraz na Uczelniach Medycznych powstał nowy kierunek studiów – kosmetologia.  Kosmetolodzy mają z pewnością większą wiedzę niż kosmetyczki. Jest to młoda branża, która z pewnością będzie rozwijała się w najbliższych latach. Nie są lekarzami, ale mogą studiować medycynę estetyczną po kosmetologii.  

Lekarze medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to domena dermatologów i chirurgów plastycznych. Często w klinikach medycyny estetycznej pracują stomatolodzy (zabiegi w obrębie jamy ustnej) i ginekolodzy (ginekologia estetyczna). Gabinet medycyny estetycznej może otworzyć każdy lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu i kształci się dalej w dziedzinie kosmetyki. Medycyna estetyczna wymaga wiedzy z wielu dziedzin medycyny. Konieczne jest  bardzo dobre rozumienia fizjologii starzenia się organizmu, znanie się na dermatologii, endokrynologii, flebologii. Wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość chirurgii i wysoki poziom wiedzy techniczno-fizycznej, niezbędnej do bezpiecznego stosowania szeregu urządzeń. Brak regulacji prawnych, co do podziału kompetencji i wymagań wobec osób zajmujących się medycyną estetyczną sprawia, że należy wybierać kliniki zatrudniające zarówno kosmetologów, jak i lekarzy. 

W trosce o jakość usług

Medycyna estetyczna po kosmetologii to opcja, która może podnieść jako usług i zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. Im mniej przypadkowych osób będzie trafiało do tego zawodu, tym lepiej dla branży i pacjentów. Obecnie to siła rynku i opinii osób, które korzystały z usług danego gabinetu lub kliniki, kształtuje pozycję tych podmiotów na rynku. Warto powierzyć swoje ciało klinikom, które zatrudniają szeroką kadrę specjalistów z różnych dziedzin medycyny i kosmetologów. Tylko wtedy można mieć pewność, że nasze ciało jest w dobrych rękach.  Każda klinika medycyny estetycznej powinna zatrudniać: anestezjologa, chirurga plastycznego, dermatologa, endokrynologa, ginekologa i stomatologa. Kosmetyczka pomoże na drobne, powierzchowne problemy, z kolei medycyna estetyczna zatrzyma procesy starzenia, pomoże w walce z otyłością, czy w pozbyciu się problemów intymnych po porodzie.

Kosmetyczki to osoby, które mają różny poziom wykształcenia merytorycznego. Jedne są jedynie po kilku kursach, inne po technikach i szkołach policealnych.  Wyższą jakość usług gwarantują osoby z wykształceniem kierunkowym i takich gabinetów warto szukać. Medycyna estetyczna i kosmetologia mają przed sobą przyszłość, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi.