Przesiewacz wibracyjny budowa

Przesiewacz wibracyjny budowa

Aktualizacja odbyła się 26 sierpnia 2022

Przesiewacz wibracyjny jest to specjalne urządzenie, które służy do obróbki, jak i gwarantuje wysokiej jakości surowce czy produkty końcowe w formie sypkiej albo płynnej. Dzięki takiemu sprzętowi możliwa jest klasyfikacja surowców albo produktów sypkich na dwie, albo więcej klas ziarnowych. W procesach przesiewania kontrolnego oraz zabezpieczającego sprzęt ten oddziela niechciane frakcje od produktu właściwego. Usuwane są w ten sposób między innymi wszelkiej maści zanieczyszczenia, pyły, kamienie. Maszyny przesiewające są używane w różnych gałęziach przemysłu, a między innymi w przemyśle wydobywczym, spożywczym czy chemicznym. Sprawdzą się w pracy z różnymi surowcami takimi jak żwir, ziemia, gruz, węgiel i wiele więcej. Co ważne, niektóre modele zostały przystosowane nawet do pracy z mokrym kruszcem. Są to sprzęty bardzo wydajne i efektywne, a ponadto ich koszt eksploatacji jest niski.

Przesiewacz wibracyjny- budowa i sposób działania

Urządzenia te składają się z wanny wibracyjnej umieszczonej na oscylatorach sprężystych, która napędzana jest dwoma silnikami wibracyjnymi. W wannie obecna są przeważnie 3 sita szczelinowe, chociaż może być ich mniej lub więcej. Zrobione są ze specjalnych profili w kształcie trapezu, dzięki czemu ich ryzyko zapchania jest niskie. Sita montowane są we właściwie jednej płaszczyźnie z małym uskokiem. Cała budowa wsparta jest na rabie składającej się z profili zamkniętych o przekrojach prostokątnych. Takim sprzętem można sterować w wygodny sposób poprzez pulpit zlokalizowany na szafie sterowniczej. Przez wzgląd na przenoszenie wibracji, jak i wpływ na sprzęty elektroniczne, szafa sterownicza znajduje się na osobnym stojaku. Kruszec nakładamy na sita znajdujące się wewnątrz wanny wibracyjnej. Poprzez drgania wanny materiał wprawiany jest w ruch, a więc jest podrzucany, po czym transportowany w stronę wsypu. Dzięki temu kruszec jest równomiernie rozprowadzany na powierzchni sprzętu. Odseparowane fragmenty przedostają się pod sito, po czym trafiają do wysypu bocznego. W końcowej części wanny może być także zamontowany wentylator nadmuchowy. Jego celem jest wytworzenie tak zwanego noża powietrznego, przez co poprawia się skuteczność osuszania.

Przesiewacze wibracyjne o przekroju prostokątnym

Standardowe urządzenia o przekroju prostokątnym wykorzystywane są do klasyfikacji kruszców albo produktów na dwie czy więcej klas ziarnowych alb do przesiewu kontrolnego, czy zabezpieczającego. W zależności od rodzaju zabudowy mogą być zrobione w formie podpartej albo podwieszanej. Napędzają je natomiast napędy elektromagnetyczne, przekładnie wibracyjne czy silniki wibracyjne. Dostępne są modele w wersji otwarte tudzież obudowanej, jednakowo ze stali węglowej i chromoniklowej. Mogą być wyposażone w sitaż z blachy perforowanej na sucho, sita poliuretanowe w procesach na mokro, sita szczelinowe stalowe czy siatki stalowej. Przesiewacze wibracyjne mogą także posiadać pokłady sitowe stalowe, gumowe czy poliuretanowe. Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie do tych urządzeń, może to być instalacja domywająca dla procesów przesiewania na mokro. Do sortowania materiałów na sitach o drobnych oczkach wykorzystywane są rozwiązania wspierające proces samooczyszczania się podkładów sitowych przy użyciu kulek gumowych montowanych pod podkładem sitowym albo poprzez system ultradźwiękowy.

Przesiewacze wibracyjne okrągłe

Przesiewacze wibracyjne okrągłe przydają się do frakcjonowania czy przesiewania kontrolnego materiałów, czy produktu gotowego w formie sypkiej albo płynnej. Możemy je podzielić na te jednopokładowe i wielopokładowe. Dostępne są modele otwarte oraz zamknięte. Przesiewacze wibracyjne odznaczają się przede wszystkim zwartą budową, natomiast frakcja dolna transportowana jest przeważnie pionowym wysypem. Poprzez użycie właściwych napędów, maszyny te są bardzo wydajne, chociaż ich rozmiary są niewielkie. Mogą być one wyposażone w jeden albo dwa napędy. Mają one wszechstronne zastosowanie. Używa się ich w wielu przemysłach, a przede wszystkim w branży chemicznej oraz spożywczej. W sytuacji cedzenia tworzyw płynnych, producenci takich urządzeń korzystają z rozwiązań, dzięki którym sprzęty te są szczelne. Nowoczesne przesiewacze wibracyjne dostępne na rynku cechują się: łatwością wymiany podkładów sitowych, energooszczędnymi i innowacyjnymi napędami, zwartą obudową, szerokim zakresem pracy, łatwością utrzymania w czystości, możliwością zastosowania czyszczenia sit, możliwość filtrowania materiałów płynnych.

Tworzywa konstrukcyjne :

 

Po co wykorzystuje się przesiewacz kontrolny?

Przesiewacze kontrolne wykorzystuje się po to, aby oddzielić od siebie fragmenty mniejsze od większych, a także, żeby oddzielić je od różnego rodzajów płynów. Maszyny tego rodzaju są niezbędne w pracy wielu przedsiębiorstw. Dzięki nim poprawia się wydajność pracy. Przeważnie używa się ich w branży rolniczej, spożywczej, górnictwie czy w budownictwie. Przesiewacze kontrolne mają także swoje zastosowanie w segmencie naukowym. Oczywiście od ich celu zastosowania zależy to, jaki model przesiewacza będzie najlepszym rozwiązaniem.