Jak sprzedać działkę

Aktualizacja odbyła się 11 maja 2021

Niektórym osobom może się wydawać, że niezabudowany grunt jest typem nieruchomości http://inhouse.szczecin.pl/, którą jest najłatwiej sprzedać. Myślą, że tego typu transakcja nie jest tak problemowa jak w przypadku mieszkań lub domów. Nic bardziej mylnego.

Jeśli chcemy szybko sprzedać działkę, musimy najpierw sprawdzić cały szereg dokumentów i stan terenu. Często posiadając działkę, nawet nie wiemy, że nie ma ona zapewnionego dojazdu prawnie, pomimo, że codziennie do niej dojeżdżamy.

Szybka sprzedaż działki

Przede wszystkim musimy sprawdzić, jaki jest status naszej działki. Może to być działka leśna, usługowa, budowlana lub rolna. W tym celu możemy skorzystać z dwóch dokumentów.

  1. Stadium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy.
  2. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy.

Zawierają one plany, pozwalające ustalić przeznaczenie działek.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy

działki szczecinMoże się niejednokrotnie zdarzyć, że działka znajduje się tylko w pierwszym dokumencie. Oprócz tego, może w nim być ujęta jako działka rolna. Istnieje jednak coraz większy popyt na działki budowlane. Nie musimy się jednak martwić. Złóżmy po prostu stosowny wniosek w gminie o wydanie warunków zabudowy. Urząd gminy ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do naszego wniosku. Jednak najczęściej oznacza to po prostu uzbrojenie się w cierpliwość. Musimy bowiem pamiętać, że taka decyzja nie jest tylko uzależniona od urzędu gminy, ale również  innych organów.

Jeśli jednak zależy nam na sprzedaniu z dużym zyskiem naszej działki, poczekajmy trochę. Często składamy wniosek o warunki zabudowy, dopiero wtedy, gdy pojawi się klient. To podstawowy błąd. Klient musi mieć już jasno przekazane informacje. Będzie wtedy wiedział, jaki rodzaj domu może postawić. Może się bowiem okazać, że warunki zabudowy okażą się inne, niż początkowo myślał. Dodatkowo, otrzymujemy mapę. Wyznacza ona granice zabudowy (nigdy nie możemy budować na całej działce).

Duża działka

Typowa działka liczy 30 arów. Jeśli jednak nasza działka jest większa, przed złożeniem wniosku zgłośmy się do geodety, który podzieli naszą działkę na kilka mniejszych. Najpierw musimy podzielić działkę, a dopiero po kolei występujemy o warunki zabudowy na każdą nową nową działkę. Wtedy osiągniemy największy zysk.

Co ważne, warunki zabudowy są wydawane bezterminowo. Może wystąpić o nie każdy, nie tylko właściciel danej działki. Warunki mogą wygasnąć wtedy, gdy zostanie uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy.

To akt prawa miejscowego i znajduje się na najwyższym miejscu w hierarchii dokumentów, definiujących przeznaczenie działki. Warunki mogą wygasnąć również wtedy, gdy nastąpi podział działki lub jeśli wystąpi o nie inna osoba. W innych przypadkach są ważne bezterminowo.

Pozwolenie na budowę

Na dwa lata wydawane jest pozwolenie na budowę. Występuje razem z konkretnym projektem posiadłości, którą chcemy wybudować. Możemy o niego wystąpić tylko wtedy, gdy mamy działkę budowlaną albo zostały już wydane warunki zabudowy.

Co należy sprawdzić?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nasza działka ma zapewniony dojazd. Nie chodzi jednak o to, czy prowadzi do niej jakaś droga, ale o to, czy możemy prawnie z niej korzystać. Najlepiej jest zadzwonić w tej sprawie do gminy, w której znajduje się nasza działka. Podajemy wtedy jej numer i pytamy, czy prowadząca do niej droga jest gminna czy prywatna. Nie musimy się już o nic martwić, jeśli jest gminna. To droga publiczna, z której każdy może korzystać. Jeśli jednak jest to droga prywatna, musimy koniecznie sprawdzić akt notarialny, który dostaliśmy przy kupnie działki i księgę wieczystą.

Czasami występuje sytuacja, że droga jest własnością właścicieli działek, zlokalizowanych przy tej drodze, a my jesteśmy tylko współwłaścicielami. Wtedy w akcie notarialnym znajduje się zapis, że mamy udział w drodze. Jeśli sprzedajemy działkę, sprzedajemy również ten udział. Jeśli chcemy mieć jednak udział w drodze nawet po sprzedaży, możemy sprzedać tylko część tych udziałów. Jest to bardzo sensowne rozwiązanie, gdy mamy kilka działek, przy tej samej drodze. Wtedy możemy po równo podzielić swoje udziały między właścicielami każdej działki.

Czasami jednak może się zdarzyć, że droga dojazdowa do działki jest prywatna, a w akcie notarialnym nie znajduje się zapis, dotyczący naszych udziałów. Musimy wtedy koniecznie sprawdzić księgę wieczystą naszej nieruchomości. Upewnijmy się, że wszystkie wpisy są w niej zgodne. Bardzo ważną rzeczą jest też uzbrojenie działki na sprzedaż.

Teren może stracić na wartości, jeśli najbliższe uzbrojenie znajduje się bardzo daleko. Musimy pobrać z urzędu mapę zasadniczą. Znajdziemy na niej wszystkie przyłącza: prądu, wody, kanalizacji, gazu i telekomunikacja. Jeśli nasza działka jest uzbrojona, jest bardziej atrakcyjna. Nowy właściciel nie musi bowiem wtedy ponosić kosztów przyłączenia się do sieci. Nawet jeśli mamy działkę rolną, wykonując odpowiednie kroki, możemy przekształcić ją w budowlaną.

Prawie każdy teren możemy sprzedać z zyskiem. Jeśli chcemy szybko sprzedać działkę, musimy sprawdzić wszystkie ważne kwestie prawne.