Co to jest sodowanie felg?

Co to jest sodowanie felg?

Aktualizacja odbyła się 19 lipca 2021

Zadbany i czysty samochód, to podstawa dla fanów tych czterech kółek. Warto dbać o własny pojazd, aby zawsze wyglądał on najlepiej jak to możliwe. Należy inwestować nie tylko w to, co psuje się w środku, ale także w każde uszkodzenie na zewnątrz auta. Bo w końcu kto nie lubi poruszać się samochodem, który chodzi bez zarzutów, a do tego jest piękny z zewnątrz? Wizyty na myjni to jednak tylko połowa sukcesu. Bardzo ważne jest także danie o te elementy, których sama woda z pianą nie wyczyści. W takich sytuacjach, warto zdecydować się na sodowanie.

Sodowanie, co to?

Sama metoda sodowania, została wynaleziona w USA, podczas czyszczenia Statuy Wolności, wykonanej ze stali i miedzi. To metoda strumieniowo-ścierna i polega na wyrzucaniu rozpędzonych granulek sody ze zbiornika poprzez wąż ciśnieniowy. Granulki uderzają o powierzchnię elementu czyszczonego i ‘eksplodują’. Dzięki rozpraszaniu się energii, poddana czyszczeniu powierzchnia staje się wolna od zabrudzeń. Sodowanie używane jest niemalże wszędzie, gdzie najistotniejsze jest bezinwazyjne czyszczenie powierzchni, elementów i części. Sodowanie to bardzo szybka i innowacyjna metoda, która jest w stanie nawet najbardziej delikatny materiał pozbawić zabrudzeń, nie powodując tym samym żadnych uszkodzeń. Ponadto, jest to metoda nietoksyczna, bezpieczna dla człowieka i neutralna środowiska, oraz w 100% rozpuszczalna w wodzie.

Do czego służy sodowanie?

  • metoda sodowania doskonale sprawdza się podczas renowacji samochodów. Dzięki tej metodzie możliwe jest usunięcie powłoki lakierniczej. Ponadto proces sodowania nie uszkadza powierzchni metalu, a także zapewnia minimalne maskowanie – bez szkody dla szkła lub gumy
  • w ogólnym pojęciu motoryzacji, metoda sodowania ma bardzo duży wpływ na czyszczenie elementów silnika oraz części karoseryjnych. Doskonale sprawdza się także podczas renowacji felg, oraz renowacji aut zabytkowych. Sodowanie pozwala na usunięcie farby, rdzy, smarów, klei montażowych, zabezpieczeń antykorozyjnych czy masy bitumicznej.
  • dla przemysły, największą zaletą sodowania jest fakt, iż jest to metoda niepalna, dzięki czemu nie zagraża bezpieczeństwu. Ponadto, sodowanie nie zmienia oryginalnych rozmiarów blachy, nie wytwarza chropowatości, dzięki czemu powierzchnia czyszczona pozostaje gładka i jest to metoda ekologiczna. Kolejnym atutem tej metody jest fakt, że można zastosować ją w przemyśle spożywczym oraz, że można używać jej zarówno na sucho, jak i na mokro.
  • sodowanie ma także swoje miejsce w budownictwie. Można za pomocą tej metody poddać cegłę renowacji, której powierzchnia pozostanie gładka. Umożliwia ona także usunięcie resztek tynku, a także nalotu, zabrudzeń środowiskowych oraz graffiti, a czyszczona w ten sposób powierzchnia odzyskuje dawny kolor.

Czym jest sodowanie felg?

Metoda sodowania jest szeroko stosowana w motoryzacji. Służy ona nie tylko do czyszczenia elementów silnika i karoserii, ale także do renowacji felg. Samodzielna próba doprowadzenia wykonanych z aluminium felg, do ich stanu fabrycznego, może skutkować ich uszkodzeniem. Sodowanie nie ingeruje w strukturę materiału, dlatego tą metodę uznaje się za najlepszy wybór podczas czyszczenia felg. Farba, którą pokryte są aluminiowe felgi, może z czasem zacząć odpryskiwać, co wpływa na niekorzyść ich atrakcyjności. Poza tym, felgi z czasem tracą także swoje właściwości nośne i niszczeją, za sprawą braku powłoki antykorozyjnej. Sodowanie felg pozwala zdjąć z nich wierzchnią, odpryskującą warstwę farby i przygotować je do nałożenia nowej powłoki ochronnej. Poddane metodzie sodowania felgi, zyskują nowy wygląd i nową ochronę, dzięki czemu będą mogły służyć przez długi czas, bez konieczności wymiany ich na nowe. Jest to dość szybki zabieg, którego efekty widać niemalże od razu. Pełne czyszczenie trwa około 20 minut. Dzięki sodowaniu, felgi zyskują nowy wygląd, co wpływa także na estetykę i atrakcyjność całego pojazdu i podnosi tym samym jego cenę na rynku.

Sodowanie, a piaskowanie

Zarówno sodowanie, jak i piaskowanie, to metody służące do oczyszczania różnego rodzaju materiałów. Różni je przede wszystkim substancjami, jakie wykorzystuje się w danej metodzie do czyszczenia. Między tymi dwoma metodami istnieje jeszcze kilka różnic:

  • sodowanie jest przede wszystkim metodą innowacyjną i ekologiczną, nie wpływa zatem w żaden negatywny sposób na człowieka.
  • metoda sodowanie jest w stanie poradzić sobie z każda powierzchnią, usuwając zabrudzenia nawet z najbardziej delikatnego materiału. Piaskowanie natomiast, jest procesem, który przy złym doborze, może uszkodzić powierzchnię.
  • podczas sodowania, szczeliny i otwory w czyszczone powierzchni, nie stanowią żadnego problemu. Jeśli chodzi jednak o piaskowanie, każdy otwór i szczelinę należy wcześniej odpowiednio zabezpieczyć, aby nie dostał się tam piasek.
  • te dwie metody różnią się także szybkością działania. Sodowanie to proces bardzo szybki, na którego efekty nie trzeba długo czekać. Natomiast piaskowanie, wymaga większego wkładu pracy, w celu uzyskania pożądanego efektu.