Jaką księgowość wybrać przy samozatrudnieniu

Jaką księgowość wybrać przy samozatrudnieniu

Aktualizacja odbyła się 26 lipca 2021

Samozatrudnienie staje się coraz bardziej popularną formą działalności w Polsce. Polega ono na prowadzeniu firmy w swoim imieniu oraz na własne ryzyko. Założenie własnej działalności wiąże się jednak z szeregiem obowiązków zarówno podatkowych, jak i formalnych. Potencjalny przedsiębiorca musi zatem stanąć przed wyborem firmy księgowej. A może lepiej prowadzić dokumentację samodzielnie? 

Dokumentacja w samozatrudnieniu

W przypadku tej formy działalności najczęstszą formą dokumentacji jest Księga Przychodów i Rozchodów. Umożliwia ona ustalenie wysokości przychodów oraz kosztów ich uzyskania, pozwalając w efekcie obliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy. Przedsiębiorca ma obowiązek płacenia zaliczki w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Należy również zwrócić uwagę na katalog przychodów, które są wyłączone z możliwości odliczenia kosztów. Dodatkowo należy pamiętać o odliczeniach związanych ze składkami do ZuS. Jaką księgowość wybrać przy samozatrudnieniu

Przedsiębiorca zobowiązany jest także do rozliczania podatku VAT (nie dotyczy to wszystkich firm). Wiąże się to z prowadzeniem odpowiedniej ewidencji zakupów i sprzedaży. Na podstawie ewidencji przedsiębiorca wypełnia odpowiednią deklarację podatkową, którą następnie składa w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowymi dokumentami, o które powinien zadbać przedsiębiorca będą wszelakie ewidencje. Zaliczają się do tego środki trwałe, pojazdy lub wyposażenie. 

Biuro księgowe czy samodzielne prowadzenie księgowości?

Na podstawie powyższych informacji można wywnioskować, że prowadząc księgowość na własną rękę przedsiębiorca musi zadbać o wiele istotnych kwestii. Do tego oprócz odpowiedniego oraz terminowego przygotowywania dokumentów dochodzi również kwestia przechowywania ich odpowiednio długo. W celu uproszczenia procesu przygotowywania dokumentów warto zaopatrzyć się w odpowiedni program. Narzędzie to nie tylko zautomatyzuje wszystkie procesy księgowe, ale też zapewni gwarancję prawidłowego rozliczania dokumentów. Nowoczesne programy księgowe ograniczają rolę przedsiębiorcy jedynie do wprowadzania do systemu dokumentów. Na tej podstawie deklaracje podatkowe są automatycznie generowane. 

Aby zaoszczędzić czas oraz mieć pewność, że wszystkie dokumenty przygotowywane są prawidłowo – przedsiębiorca może skorzystać z biura zewnętrznego. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w przypadku małych firm koszt pełnej księgowości zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Nie jest to wygórowana kwota biorąc pod uwagę korzyści. Dodatkowo warto wspomnieć, że fakturę za usługi można wrzucić w koszty. Cena doradztwa księgowego rośnie wprost proporcjonalnie do liczby dokumentów generowanych przez przedsiębiorstwo. 

Zobacz również:

 

Jak wybrać biuro księgowe?

Przy wyborze firmy, która będzie prowadziła rozliczenia w naszej firmie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na samym początku warto zapoznać się z kompetencjami pracowników. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy firma posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej, oraz co ewentualnie ona obejmuje. Niewątpliwie ważnym kryterium w doborze odpowiedniej firmy księgowej jest cena. Cena usług księgowych jest uzależniona od kilku czynników:

  • renoma placówki; doświadczenie pracowników
  • lokalizacja biura
  • zakres zleconych usług
  • ilość wystawianych dokumentów
  • usługi dodatkowe

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio firmy księgowe online. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo. Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość załatwienia wszystkich niezbędnych formalności przez internet. W przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości, właściciel ma możliwość kontaktu z dedykowaną księgową. Ten rodzaj usług księgowych jest teraz bardzo często oferowany przez banki – jako dodatek do konta firmowego. Daje to możliwość swobodnego zarządzania zarówno wydatkami, jak i dokumentami księgowymi z poziomu jednego panelu internetowego.

Prowadzenie pełnej księgowości – podsumowanie

W przypadku niewielkiej działalności gospodarczej jaką jest samozatrudnienie – prowadzenie samodzielnej księgowości nie powinno być skomplikowane. Przedsiębiorca ma do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi, które wykonają niemalże wszystkie czynności automatycznie. Wystarczy dokonać wyboru odpowiedniego oprogramowania, który będzie dostosowany do potrzeb. Istotnym czynnikiem jest też intuicyjne poruszanie się po programie oraz dostęp do całodobowej pomocy technicznej. 

Jeśli jednak przedsiębiorca nie chce zajmować się księgowością samodzielnie – warto zwrócić się do odpowiedniego biura rachunkowego online. Wciąż jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które zdejmuje z przedsiębiorcy odpowiedzialność za prawidłowe rozliczanie z urzędem. Prowadzenie pełnej księgowości przy pomocy zewnętrznych firm rozwiązuje również problem związany z przechowywaniem dokumentów.

 Nad wyborem odpowiedniej księgowości warto zastanowić się jeszcze przed rejestracją firmy. Należy bowiem wpisać odpowiednie dane w CEIDG. W przypadku jakichkolwiek zmian w firmowej księgowości – właściciel ma 7 dni na dokonanie odpowiednich zmian. Aktualizacja wpisu jest bezpłatna.