Odpowiedzialność Cywilna Przewoźników Drogowych

Odpowiedzialność Cywilna Przewoźników Drogowych

Aktualizacja odbyła się 1 lutego 2024

Odpowiedzialność Cywilna Przewoźników Drogowych – Zgodnie z obowiązującymi polskimi przepisami każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi posiadać skuteczną polisę OC. Dodatkowo przewoźnik drogowy może zdecydować się na ubezpieczenie przewoźnika drogowego. Stanowi skuteczną ochronę w przypadku uszkodzenia lub utraty towaru w transporcie.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu przewoźnika

Polisy ubezpieczeniowe dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Choć ubezpieczenie OC przewoźników drogowych https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ jest dobrowolne, w praktyce żaden przewoźnik nie może z niego zrezygnować. z czego to pochodzi? Klienci zamawiający przewóz towaru nie zdecydują się na skorzystanie z usług firmy nieubezpieczonej. W przypadku uszkodzenia lub uszkodzenia mienia konieczne jest dochodzenie odszkodowania od firmy spedycyjnej, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego polisa OC przewoźnika drogowego uwiarygodnia firmę przewozową i chroni ją na wypadek zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Zakres odpowiedzialności przewoźnika za przewóz krajowy reguluje prawo przewozowe. Firmy transportowe świadczące usługi międzynarodowe odpowiadają za przewożony towar zgodnie z Konwencją o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów.

Przedmiot, zakres i cena ubezpieczenia

Ponieważ ubezpieczenie OC przewoźnika jest dobrowolne, jego zakres może się różnić w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Jaki jest zasięg wykupionej polisy? Zgodnie z postanowieniami „Prawa przewozowego” przedmiotem ubezpieczenia jest utrata towaru, ubytek lub uszkodzenie częściowe oraz inne straty majątkowe, a także straty gospodarcze spowodowane opóźnieniem w dostawie. Odpowiedzialność przewoźnika zaczyna się od przyjęcia przesyłki, a kończy na doręczeniu do odbiorcy. Należy podkreślić, że odszkodowanie nie zostanie przyznane, jeżeli do zdarzenia doszło z przyczyn niezależnych od przewoźnika (nie z winy przewoźnika).

Zakres ubezpieczenia mienia w transporcie krajowym lub międzynarodowym można rozszerzyć o wybrane ryzyka. Przewoźnicy mogą wykupić odpowiedzialność cywilną za dodatkową opłatą za:

      • rabunek i zniszczenia spowodowane rabunkiem,
      • szkody spowodowane transportem żywych zwierząt,
      • pojemnik jest zgubiony lub uszkodzony,
      • transport towarów niebezpiecznych,
      • transport towarów łatwo psujących się.

Ile trzeba zapłacić za polisę OC przewoźnika drogowego?

Wysokość składki zależy w dużej mierze od zakresu ubezpieczenia. Firma ubezpieczeniowa uwzględni również takie czynniki, jak roczny dochód firmy transportowej, rodzaj przewożonych towarów, wysokość ubezpieczenia i zasięg geograficzny podczas formułowania oferty. Koszt zakupu najtańszej polisy to kilkaset złotych rocznie. Decydując się na to rozwiązanie należy jednak wziąć pod uwagę ograniczony zakres ochrony. Firmy spedycyjne oczekujące kompleksowego ubezpieczenia mogą liczyć na wydatki rzędu tysięcy złotych rocznie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy

Odpowiedzialność Cywilna Przewoźników Drogowych

Odpowiedzialność Cywilna Przewoźników Drogowych

Ze względu na różnorodność ochrony ubezpieczeniowej, przy zakupie polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika należy zwrócić szczególną uwagę. Przed podpisaniem umowy warto zadać swojemu agentowi ubezpieczeniowemu kilka ważnych pytań. Jakie są te problemy? Jeden z nich dotyczy kwoty udziału własnego, czyli kwoty, za którą towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności. Jeżeli wartość udziału własnego jest zbyt wysoka, firma spedycyjna będzie zobowiązana do wypłaty odszkodowania z własnych środków w przypadku nieznacznej szkody. O klauzule pauzy warto też zapytać o tzw. warunki. Niektórzy ubezpieczyciele twierdzą, że będą pociągnięci do odpowiedzialności za straty parkingowe, jeśli kierowcy zaparkują swoje pojazdy na strzeżonych parkingach. Przed podpisaniem polisy należy również dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zlecenia pracy podwykonawcom. W przypadku niektórych firm ubezpieczeniowych podwykonawstwo ubezpieczenia wymaga zakupu dodatkowych pasażerów i opłacania składek.

Należy pamiętać, że na cenę ubezpieczenia duży wpływ ma suma ubezpieczenia, która decyduje o maksymalnej wysokości odszkodowania, jakie można wypłacić. Osoba podpisująca polisę może ustawić jej wysokość na dowolnym poziomie. Idealnie jednak suma ubezpieczenia powinna wystarczyć na pokrycie wartości przesyłki. Porównując oferty z poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych należy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności zawarte w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczenia OCP https://www.skatur.pl/odpowiedzialnosc-cywilna-przewoznikow-drogowych/. To przykłady zdarzeń, za które firmy ubezpieczeniowe nie ponoszą odpowiedzialności. Polisy ubezpieczeniowe to produkty, których nie należy przechowywać. Prawidłowo skonstruowana polisa przewoźnika to produkt dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy spedycyjnej. Warto podkreślić, że wycofywanie się z pełnej ochrony jest czynnością ryzykowną, często przynoszącą więcej strat niż zysków.