Komu przyda się bielizna termoaktywna?

Aktualizacja odbyła się 11 maja 2021

Sezon jesienno-zimowy sprawia sporo problemów dla osób lubiących uprawiać sport i prowadzić aktywny tryb życia. Jeżeli wyziębimy i wykończymy nasz organizm, bardzo łatwo możemy poważnie zachorować. Czy oznacza to jednak, że musimy w tym czasie zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności fizycznej? Nie jest to w żadnym wypadku konieczne — wystarczy, że zaopatrzymy się we właściwe ubranie. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje bielizna termoaktywna. Ten wysoce funkcjonalny ubiór jest pożądany przez wszystkich sportowców. O ile słowo bielizna może nam się kojarzyć z bardziej intymnymi częściami garderoby, w tym przypadku chodzi o szeroki zakres ubrań sportowych. Zazwyczaj składa się z majtek, getrów oraz koszulki. Ta ostatnia może mieć długie lub krótkie rękawy w zależności od naszych preferencji.

Czym się różni bielizna termoaktywna od bielizny termicznej?

Chociaż te dwa pojęcia są często używane zamiennie, dotyczy dwóch różnych rodzajów odzieży. Każda z nich pełni określoną funkcję. W przypadku bielizny termicznej chodzi przede wszystkim o zapewnienie naszemu organizmowi ciepła. Musi skutecznie chronić przed chłodem i zapobiegać wyziębieniu. Oprócz tego oferuje nam lepszą ochronę przed przemoczeniem i wiatrem. Taka bielizna jest robiona z grubszych materiałów cechujących się gęstą strukturą. W ten sposób efektywnie utrzymują ciepłotę ciała. Najczęściej spotkamy się z modelami wyprodukowanymi przy użyciu wełny, bawełny lub pewnej mieszanki tych dwóch włókien. Warto zauważyć, że nie odprowadza wilgoci ze skóry. Oznacza to, że zupełnie nie nadaje się dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu. Należy po nią sięgać tylko, gdy potrzebujemy ochronić się przed chłodem. 

Z kolei bielizna termoaktywna oferuje również możliwość odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Nie rozgrzeje ona naszego organizmu — zatrzyma jedynie wytworzone przez nas ciepło i jednocześnie zatrzyma chłód na zewnątrz. Jej pełnego potencjału doświadczymy jedynie podczas uprawiania sportu. Taka odzież bardzo często składa się z dwóch warstw. W przeciwieństwie do bielizny termicznej wytwarza się ją z materiałów sztucznych, takich jak poliamid oraz polipropylen. Każdy z nich odpowiada za inną właściwość ubrania termoaktywnego. Ten pierwszy posłuży do utrzymywania optymalnej ciepłoty organizmu, a drugi do odprowadzania wytwarzanego potu. Możemy również spotkać produkty, które zostały wzbogacone przy użyciu jonów srebra. W ten sposób zniwelowane zostają wszelkie niemiłe zapachy. Jednocześnie działają one bakteriobójczo. Bieliznę termoaktywną można określić mianem drugiej skóry, gdyż musi ściśle przylegać do naszego ciała, aby mogła skutecznie działać.

Główne rodzaje bielizny termoaktywnej

Lekka bielizna termoaktywna stanowi pierwszą warstwę odzieży sportowej, która sprawdzi się przede wszystkim w okresie letnim. Jej głównym zadaniem jest pozwolić naszej skórze swobodnie oddychać i rozwiązać problem potu. Sprawdzi się nie tylko na siłowni, ale również w przypadku biegaczy. Jest ona bardzo cienka i zupełnie nie ogrzewa ciała. Zazwyczaj możemy ją spotkać w formie koszulki na krótki rękaw oraz krótkich spodenek lub ewentualnie getrów. Znacznie bardziej uniwersalnym wyborem jest tak zwana średnia bielizna termoaktywna. Sprawdza się równie dobrze w zimie, jak i w lecie. Możemy ją założyć bezpośrednio na skórę lub jak drugą warstwę nałożoną na bieliznę typu lekkiego. Wszystko zależy od pory roku i pogody. Są to przede wszystkim bluzy z długim rękawem oraz termoaktywne legginsy. Natomiast gruba bielizna termoaktywna stosowana jest wyłącznie w okresie zimowym i oferuję funkcję zatrzymywania ciepła. Nadal zapobiega negatywnym efektom pocenia się, gdyż efektywnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Czym kierować się podczas wyboru bielizny termoaktywnej?

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, jest jej rozmiar. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby bielizna termoaktywna funkcjonowała poprawnie, musi być idealnie dopasowana do naszego ciała. W przeciwnym razie nie jest w stanie skutecznie odprowadzać potu na zewnątrz. Jednocześnie musimy upewnić się, że wybrana przez nas bielizna nie będzie krępowała naszych ruchów. Następnie należy przyjrzeć się jakości i gatunkowi materiału, z którego wykonano dane ubranie. Mieszanka elastanu oraz poliestru zapewni efekt szybkoschnący. Jeśli zamierzamy nałożyć daną bieliznę termoaktywną bezpośrednio na naszą skórę, warto kupić model zawierający również domieszkę poliamidu. Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji poszczególnych materiałów uzyskamy wysokiej jakości ubranie do uprawiania sportu. W takim przypadku musimy również zadbać o bezszwowy charakter bielizny. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, czy dany produkt zawiera również materiał z właściwościami bakteriostatycznymi. W ten sposób nie będziemy musieli martwić się o żadne przykre zapachy powstające podczas intensywnej aktywności fizycznej. Jeżeli interesuje nas gruba bielizna termoaktywna, warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w zamek błyskawiczny. Znacząco ułatwi nam zakładania i zdejmowanie tej części garderoby.