Nosidełko dla niemowlaka – od kiedy?

Nosidełko dla niemowlaka - od kiedy?

Aktualizacja odbyła się 21 września 2022

Nosidełka dla dzieci są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Rodzicom zapewniają wygodę, a dziecku – poczucie bezpieczeństwa. Dlatego często chcielibyśmy zacząć używanie ich jak najwcześniej. Od kiedy możemy więc nosić niemowlaka w nosidełku?

Jak działa nosidełko?

Nosidełko do noszenia dziecka posiada zazwyczaj siedzisko i pasy. Siedzisko to miejsce, w którym umieszczamy dziecko, powinno być zaprojektowane więc tak, by pozycja jaką maluch przyjmuje była wygodna i ergonomiczna. Dziecko w nosidełku nie może wisieć. Powinno siedzieć, a jego plecy i biodra muszą być odpowiednio wsparte. Kolejnym elementem nosidełka są pasy. To właśnie one służą do tego, by siedzisko przytwierdzić do rodzica. Jest to kolejny ważny element. To właśnie pasy decydują o tym, czy ciężar ciała dziecka będzie równomiernie rozłożony. Pasy są istotne również dla komfortu rodzica – ich prawidłowe rozmieszczenie odciąża kręgosłup i barki osoby, która niesie dziecko.

Jakie są zalety noszenia dziecka?

Bliskość jest jedną z podstawowych potrzeb małego dziecka. To wbrew powszechnym mitom nie jest coś, czego dziecka można przez przypadek nauczyć, czy przyzwyczaić. Podobnie jest z noszeniem malca. W rzeczywistości bliski kontakt z opiekunem i potrzeba noszenia w ramionach to coś, z czym dziecko już się rodzi. Dlaczego tak się dzieje? 

Otóż przez pierwsze dziewięć miesięcy życia dziecko ma stały bliski kontakt z matką i bez przerwy jest noszone. Dziecko nie zna niczego innego, kiedy się rodzi, bliskość i noszenie to wszystko, co zna. To właśnie dlatego noszenie i tulenie tak wspaniale uspokajają dzieci i wiele niemowląt nie potrafi się bez nich obejść. Ma to swoje dalsze zalety. Kiedy dziecko jest często noszone, szybciej rozwija się jego zmysł równowagi. Co więcej, noszenie pomaga ukoić wiele dolegliwości. Zapobiegać może refluksowi i ulewaniu, a także koić kolki ze względu na obniżenie stresu i ciepło ciała rodzica, którym maluch jest ogrzewany w czasie noszenia. Dodatkowo dowiedziono, że nosidełko dla dziecka na brzuch ze względu na stałą i długą bliskość ma korzystny wpływ na laktację u matki.

Nosidło do noszenia dziecka bywa też bardzo praktycznym gadżetem dla jego rodziców. Nie możemy ignorować potrzeb dziecka – noszenia i bliskości. Ale nie możemy w nieskończoność zaniedbywać także naszych potrzeb, a trudno jest przygotować sobie posiłek mając ręce zajęte pragnącym bliskości dzieckiem. Rozwiązaniem może być właśnie nosidełko do dziecka, dzięki któremu możemy zająć się codziennymi domowymi sprawami, a nawet pracą, nie rezygnując z noszenia dziecka.

Jakie są rodzaje nosideł?

Zwykle każdy produkt rozwija się i z czasem pojawiają się nowego jego rodzaje. Podobnie jest w przypadku nosideł. Te jednak dzielimy ze względu na kilka kategorii. Możemy wyróżnić więc:

  • Sztywne i miękkie,
  • Nosidła i wisiadła,
  • Nosidła ergonomiczne

Jeśli chodzi o podział na nosidła sztywne i nosidła miękkie, to chodzi tu przede wszystkim o siedzisko, czyli tak zwany panel. To, co musimy zapamiętać, to by wybierać nosidełka z miękkim siedziskiem. Tyko takie za pomocą odpowiedniej regulacji pasów są w stanie szczelnie otulić dziecko i zapewnić wsparcie na całej wysokości sylwetki, łącznie z podparciem głowy.

Również w przypadku podziału na nosidła i wisiadła możemy wyróżnić produkty obiektywnie dobre i obiektywnie złe. Złe to oczywiście wisiadła. Są to siedziska z bardzo wąskim panelem do podtrzymywania dziecka. Maluch posadzony do takiego siedziska właściwie nie siedzi, a właśnie wisi. Jest to niekomfortowe i może mieć opłakane skutki dla rozwoju sylwetki oraz przekładać się na późniejsze wady postawy i budowy ciała. Prawidłowo zbudowane nosidła mają szeroki panel, który podtrzymuje nie tylko pośladki, ale także uda, aż do dołu podkolanowego.

Najlepsze natomiast będzie zawsze nosidełko ergonomiczne. Jest to nosidło które dzięki wiązaniu, klamrze lub kombinacji tych dwóch rzeczy można doskonale dopasować do wieku, możliwości i potrzeb dziecka. Są to jednocześnie prawdopodobnie jedyne nosidełka, które sprawdzą się u dzieci poniżej roku życia, a więc u niemowląt.

Nosidełko dla niemowlaka – od kiedy?

Z całą tą wiedzą możemy podejść do zagadnienia jakim jest wiek, od którego dziecko może być noszone w nosidle. Odpowiedź nie jest jednak prosta. Często możemy spotkać się z rekomendacjami wymieniającymi określony wiek lub wagę malucha, lecz nie są to do końca prawidłowe metody oceny tego, czy dziecko jest gotowe na nosidełko. Dzieje się tak dlatego, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej.

Jeśli chodzi o nosidła miękkie, to czas na to by nosić w nim dziecko przyjdzie dopiero wtedy, gdy maluch nauczy się samodzielnie siadać. Wcześniejsze noszenie dziecka w nosidle z siedziskiem może zaburzyć jego rozwój. Jeśli zdecydujemy się na zakup nosidła ergonomicznego, które podtrzymuje całą sylwetkę dziecka równomiernie rozkładając ciężar ciała, możemy zdecydować się na używanie go już wcześniej.

Warto jednak pamiętać o tym, że niemowlęta przez długi czas powinny być noszone z przodu. Dopiero gdy dziecko jest w stanie samodzielnie usiąść i utrzymać główkę, możemy zdecydować się na próby noszenia malucha na plecach. Zwykle dzieje się to około siódmego lub ósmego miesiąca życia dziecka.