OCP przewoźnika, czyli jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spedycji

OCP przewoźnika, czyli jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spedycji

Aktualizacja odbyła się 1 lutego 2024

OCP przewoźnika, czyli jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spedycji. Obecne czasy niejako wymuszają na przedsiębiorcach zajmujących się transportem towarów, aby posiadali oni ubezpieczenie OCP przewoźnika. Choć polisa tego typu wciąż nie jest obowiązkiem, to w praktyce już dawno stała się koniecznością. OCP to swoisty rodzaj gwarancji bezpieczeństwa zarówno dla wykonawcy, jak i zleceniodawcy. Jest to skuteczna ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, kradzieżami oraz innymi wydarzeniami losowymi o negatywnym skutku.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele korzystnych rozwiązań i starają się jak najbardziej sprostać oczekiwaniom poszczególnych kontrahentów. Wybierając takie świadczenia, trzeba poświęcić im dużo uwagi. To niezwykle ważne, aby zdecydować się na najbardziej odpowiednie warunki. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla przewoźników zawsze powinno stanowić priorytet w podobnych rozważaniach.

OCP przewoźnika – Co to właściwie jest?

OCP przewoźnika, czyli jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spedycji

OCP przewoźnika, czyli jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spedycji

OCP to po prostu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Polisy tego typu są skierowane do wszystkich przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w postaci transportu drogowego towarów. Dotyczy ono zarówno firm działających w ruchu krajowym, jak i zagranicznym. Przewożenie towarów ma cel zarobkowy, a OCP przewoźnika pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dla kierowcy oraz podmiotu zlecającego. Jest tak, ponieważ polisa pokrywa wszelkie straty powstałe w wyniku kradzieży powierzonych artykułów, uszkodzeń samochodu i wielu innych zdarzeń losowych generujących niespodziewane koszty.

Ubezpieczenie OCP z https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ można uzyskać na podstawie umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorstwem transportowym a firmą ubezpieczeniową. Okres ważności takich dokumentów różni się między sobą ze względu na to, że warunki polisy każdorazowo są ustalane indywidualnie z każdym klientem. Posiadanie OCP nie jest wymogiem prawnym, ale kontrahenci firm transportowych zwykli zabiegać o wykonawców, którzy je posiadają. Można więc wysnuć wniosek, że polisa tego rodzaju stała się swoistym standardem w funkcjonowaniu przedsiębiorstw spedycyjnych i transportowych.

Jakie korzyści wynikają z posiadania OCP przewoźnika?

Polisa OCP to jedyny skuteczny sposób zapewnienia bezpieczeństwa świadczonych usług przez daną firmę. Ten rodzaj ubezpieczenia gwarantuje możliwość przeniesienia odpowiedzialności finansowej na ubezpieczyciela, jeśli dojdzie do niewykonania zlecenia lub nienależytego dopełnienia tej czynności. Wszelkie sytuacje tego typu są ściśle uregulowane przez akty prawne, które można znaleźć w:

  • Kodeksie Prawa Cywilnego;
  • Ustawie o Prawie Przewozowym i aktach wykonawczych;
  • Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów.

OCP przewoźnika jest prawnym zapewnieniem kontrahentów o tym, że w razie gdyby wykonawca nie wywiązał się z powierzonego mu zadania, będą mogli ubiegać się o uzyskanie rekompensaty z tego tytułu. Dzięki założeniom tej polisy odpowiedzialność finansowa za wszelkie szkody zostaje przeniesiona na towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym została zawarta umowa. Nie trudno dostrzec, że korzyści wynikające z OCP są dostępne zarówno dla przedsiębiorstw spedycyjnych i przewozowych, jak i ich klientów.

Zobacz również:

Kilka słów na temat kosztów

Nie ma stałych cen ustalonych dla ubezpieczeń OCP. Wszystko ze względu na fakt, że każdorazowo są one ustalane w indywidualny sposób. Wysokość składek jest uzależniona od kilku czynników. Na początku więc warto skonsultować się z pracownikami firmy ubezpieczeniowej i porównać ze sobą zaproponowane warunki w różnych placówkach. Jako najważniejsze kwestie wpływające na całość kosztów ubezpieczenia, warto wymienić m.in.:

  • sumę gwarancyjną polisy, czyli kwotę, na jaką opiewa ubezpieczenie OCP przewoźnika http://www.elmon.pl/czym-jest-ocp/;
  • roczny dochód netto danej firmy spedycyjnej lub transportowej;
  • rodzaj transportowanych towarów.

Warto także wiedzieć, że kwota za polisę OCP nigdy nie musi być ostateczna. Klient ma prawo podjąć próbę jej negocjacji. Wszystko oczywiście po to, aby dostać jak najatrakcyjniejsze dla siebie warunki.

Kiedy może dojść do redukcji ceny?

Redukcja ceny za ubezpieczenie OCP jest możliwa w sytuacjach, gdy przewoźnik składa deklarację, że będzie on ponosił część kosztów, jeśli dojdzie do sytuacji niewykonania lub nienależytej realizacji zamówionej usługi. Wówczas składka za polisę jest pomniejszana proporcjonalnie do tego, jak duży jest udział firmy transportowej w rekompensacie zaistniałej szkody. Bardzo istotną kwestią jest, aby aby przewoźnik już na samym początku potrafił dokładnie określić swoje oczekiwania względem ubezpieczyciela. Oszczędzi to wiele czasu każdej ze stron.

Często zdarzają się sytuacje, w których towarzystwa zajmujące się polisami odmawiają współpracy z klientami, którzy zajmują się transportem towarów niebezpiecznych oraz podwyższonego ryzyka. Z kolei te formy, które podejmują się ubezpieczania takich klientów, zwykły dyktować o wiele wyższe ceny składek za ubezpieczenie OCP przewoźnika. Decyzja o wyborze odpowiedniej polisy wcale nie jest prosta i dlatego powinna zostać gruntownie przemyślana.