Zakres obowiązków i cechy dobrego ortopedy.

Aktualizacja odbyła się 3 grudnia 2024

Medycyna to bardzo silnie rozwijający się dział nauki dzięki, któremu możliwe jest diagnozowanie, leczenie i utrzymywanie w dobrej kondycji wielu pacjentów. Nauka ta posiada wiele gałęzi, a lekarze specjalizujący się w danym temacie stale poszerzają wiedzę oraz doświadczenie. Jakie dziedziny medycyny można wyróżnić? Czym jest ortopedia? Jaki zakres działań należy do specjalistów ortopedii? Jakie cechy powinien wykazywać dobry specjalista?

Najpopularniejsze dziedziny medycyny.

Medycyna to bardzo rozległy dział, który stale poszerza swoje granice. Nowo wykryte choroby, innowacyjne sposoby i techniki leczenia, a także coraz bardziej skomputeryzowane i inteligentne narzędzia wymuszają na fachowcach stałe poszerzenie wiedzy, jak również ciągłe zdobywanie nowych umiejętności. Coraz większy przyrost pacjentów, a także rozległość problemów z jakimi się zmagają, naturalnie wyodrębnił wiele dziedzin i specjalizacji wśród lekarzy. Do najpopularniejszych działów medycyny można zaliczyć:

  • chirurgię,
  • pulmonologię,
  • reumatologię,
  • kardiologię,
  • urologię,
  • endokrynologię,
  • ortopedię,
  • gastrologię,
  • stomatologię,
  • i wiele innych.

Każda z tych dziedzin wymaga od lekarzy specjalistów niebagatelnej wiedzy, umiejętności, opanowania i innych cech charakteru, niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków.

Czym jest ortopedia?

Ortopedia to jeden z działów medycyny skoncentrowany na diagnostyce i leczeniu zachowawczym lub operacyjnym przypadków związanych ze schorzeniami, dysfunkcjami, wadami czy deformacjami narządu ruchu. Lekarz ortopeda to specjalista, do którego powinien udać się pacjent, który posiada problemy z kręgosłupem, kończynami, miednicą, klatką piersiową, stawem skokowym, stopą, łokciem, barkami, itp.

Ortopedia to specjalizacja dzięki, której można zdiagnozować i zapobiec rozszerzaniu się wielu zaburzeń. Jej głównym celem jest również minimalizowanie i ograniczenie bólu związanego z urazami, kontuzjami, przeciążeniem, itp. W zakres obowiązków ortopedy wchodzą działania takie jak diagnozowanie, ustalenie planu leczenia oraz działania medyczne chorób i dysfunkcji takich jak:

– zwyrodniania stawowe,

– choroby kręgosłupa – dyskopatie, przepuklina, stenoza kanału rdzeniowego,

– choroby nerwowo mięśniowe,

– zmiany przeciążeniowe – zapalenie kaletki stawowej, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, itp.,

– reumoortopedia,

– nowotwory kości,

– choroby zapalenia kości i stawów,

– jałowe martwice kości,

– wiele innych.

Szczegółowy zakres obowiązków ortopedy.

Ortopeda to lekarz specjalista, który powinien skupić się na wykonywaniu działań pozwalających uzyskać sprawność ruchową, jak również komfort życia, poruszania się i wykonywania codziennych czynności. Ponadto w jego zakresie obowiązków leżą zadania dodatkowe, wśród których należy wyróżnić: prowadzenie szczegółowego i wyczerpującego wywiadu z pacjentem, diagnozowanie problemu, dobieranie odpowiednich metod działania, kierowanie potrzebujących na dalsze specjalistyczne badania, przepisywanie leków, wydawanie opinii, wykonywanie działań zapobiegawczych, ustalanie planu działania po wykonanych zabiegach, sprawdzanie efektów wspólnie wykonanej pracy, itp.

Badania wykonywane podczas konsultacji ortopedycznej.

Wizyta ortopedyczna zazwyczaj związana jest z potrzebą zdiagnozowania problemu, wykonania zabiegu lub kontrolą efektów i skutków przeprowadzonych działań. W gabinecie specjalistycznym wykonywanych jest wiele kroków dzięki, którym możliwe jest odzyskanie sprawności. Do najpopularniejszych czynności wykonywanych przez fachowców podczas konsultacji oraz leczenia są :

  • wywiad medyczny,
  • badanie palpacyjne – ręczna ocena problemu,
  • wykonanie prób sprawnościowych dobranymi technikami i metodami,
  • badanie USG,
  • badanie RTG
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • itp.

Profilaktyka ortopedyczna dzieci.

Lekarz ortopeda  to specjalista, do którego powinni zgłaszać się zarówno dorośli, jak i małe dzieci. Fachowiec ten, oprócz swojej standardowej działalności, umożliwiającej ograniczenie lub wyeliminowanie bólu czy pewnych dysfunkcji, zajmuje się również profilaktyką dziecięcą. Każdy rodzic powinien zatem zadbać o kontrolę swojej pociechy zaraz po jego narodzeniu. Pierwsza wizyta u ortopedy  powinna być zaplanowana kilka tygodni po narodzinach noworodka. Podczas konsultacji można wykryć wiele wad i zaburzeń, których szybkie zdiagnozowanie i leczenie umożliwi dalszy prawidłowy rozwój dziecka. Badania te mogą wykluczyć lub potwierdzić istnienie wad takich jak: dysplazja stawów biodrowych, kolejno w późniejszym etapie wady postawy, płaskostopie, szpotawość lub koślawość kolan, itp.

Cechy dobrego ortopedy.

Lekarz specjalizujący się w tematyce ortopedii powinien posiadać wiele szczególnych cech. Oprócz fachowej wiedzy, umiejętności i cech medycznych powinien w szczególności być odpowiedzialny, uprzejmy, sumienny, komunikatywny, empatyczny oraz cierpliwy. Powinien wykazywać się pełnym profesjonalizmem, jak również zawsze kierować się dobrem każdego pacjenta. Dobry ortopeda musi również zdobyć zaufanie swoich podopiecznych, a także dostarczać im wiele wsparcia i zrozumienia.