Aktualizacja odbyła się 23 marca 2023
Blog książkowy – podstawowe rady dla początkujących: pierwsze miesiące blogowania z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Na początku jest to spełnianie swoich marzeń, jednak w późniejszym okresie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarabiać z takiego hobby. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadzenie bloga o dowolnej tematyce nie jest łatwym zadaniem.
Dlaczego planowanie postów ma tak duże znaczenie? Czy inspirowanie się może być korzystne? Czy notowanie ciekawostek to dobre rozwiązanie? Dlaczego poprawność gramatyczna jest tak istotna? Jak skutecznie analizować wyniki? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury.
Dlaczego planowanie postów ma tak duże znaczenie?
O ile na początku pisanie postów na bieżąco to rozwiązanie, które z pewnością jest godne uwagi, to jednak w późniejszym czasie należy wziąć pod uwagę mnogość losowych sytuacji. Wśród nich wyróżnić możemy chociażby zmęczenie, natłok obowiązków, brak weny, wyjście ze znajomymi. Jeśli zależy nam na tym, aby unikać nieregularności w publikacjach, należy zaplanować posty możliwie najwcześniej. W praktyce oznacza to, że jeśli w danym dniu pisanie wychodzi nam nadzwyczaj dobrze, wówczas warto zastanowić się nad stworzeniem kilku zapasowych postów. Będzie można je opublikować w sytuacji, kiedy nie będziemy w stanie dostarczyć nowego kontentu. Pamiętajmy jednak o tym, aby skonstruowane przez nas wpisy nie traciły na aktualności. Dość częstym zjawiskiem są chociażby zapasowe recenzje, zestawienia lub inne informacje, które mogą być opublikowane niemalże w dowolnym momencie. W sytuacji, gdy odnosimy się do wydarzeń bieżących, wówczas należy możliwie najszybciej podzielić się informacjami, w przeciwnym wypadku post straci swoją świeżość, jednocześnie nie będzie nikogo interesował.
Czy inspirowanie się może być korzystne?
Wiele osób zastanawia się, skąd tak właściwie brać pomysły na zróżnicowane wpisy, które będą interesujące dla czytelników. Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest najłatwiejsza. Zanim zdecydujemy się na założenie własnego bloga, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad koncepcją i planem, który zakłada co tak właściwie chcielibyśmy tam publikować. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie naturalne jest to, iż dłuższe prowadzenie strony wiąże się ze zmianą wcześniejszych założeń. Jest to w zupełności zrozumiałe, bowiem najważniejsze jest urozmaicenie treści. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podglądać innych i inspirować się. Nie kopiujmy poszczególnych treści, bowiem jest to przede wszystkim niezgodne z prawem, jednocześnie niemoralne. Zajrzyjmy zatem na blogi i prześledźmy, jakiego rodzaju informacje są tam umieszczane. Inspirowanie się od osób z większym doświadczeniem jest dobre i może okazać się bardzo pomocne. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest wyróżnienie się spośród pozostałych.
Czy notowanie ciekawostek to dobre rozwiązanie?
Wielu blogerów masowo przegląda zróżnicowane artykuły. Jeśli znajdziemy informacje, które są interesujące i mogą okazać się przydatne w poście, wówczas warto zapisać sobie link do takiego wpisu. Nie liczmy na to, że uda nam się zapamiętać witrynę i wrócimy do niej w przyszłości. W przypadku mniejszej ilości linków jest to oczywiście możliwe, jednak jeśli artykułów tych jest więcej, wówczas rozpoczynają się poważne problemy. W sytuacji, gdy prowadzimy blog książkowy, wówczas godne uwagi jest zaznaczanie cytatów. W tym celu możliwe jest wykorzystanie niewielkich rozmiarów samoprzylepnych karteczek. Konsekwencją tego jest brak konieczności zakreślania poszczególnych informacji w egzemplarzach.
Polecamy uwadze:
-
- ciekawe blogi literackie https://literackigps.pl
- olga tokarczuk https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/
- jerzy pilch dziennik https://literackigps.pl/autor/jerzy-pilch/
Dlaczego poprawność gramatyczna jest tak istotna?
Warto mieć świadomość tego, że nie musimy być wykształconymi polonistami, aby prowadzić dobrego bloga. Nie zmienia to jednak faktu, że poprawność językowa ma ogromne znaczenie. Okazuje się, że nawet najlepsze pomysły zawierające błędy ortograficzne, stylistyczne czy językowe będą skutecznie odstraszać czytelników, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Popełnienie drastycznego błędu wiążę się z wieloma kpinami, które są absolutnie niepotrzebne. Niestety czytelnicy niejednokrotnie okazują się złośliwi. Sprawdzajmy to, co udało nam się napisać. Jeśli istnieje taka możliwość, to przekażmy tekst do sprawdzenia bliskiej nam osobie.
Jak skutecznie analizować wyniki?
Prowadzenie bloga powinno wiązać się z analizowaniem wielu wyników. Mowa nie tylko o sprawdzaniu słupków, ale również analizowaniu popularności poszczególnych tekstów. Dla części osób w zupełności wystarczający jest licznik wyświetleń, jednak nie jesteśmy w stanie wyczytać z niego interesujących informacji. Wykorzystajmy zatem dostępne narzędzia, które są do naszej dyspozycji zupełnie za darmo. Sprawdzimy tam informacje na temat wieku i płci czytelników, miasta zamieszkania. Dostrzeżemy również najpopularniejsze wpisy, ale również wiele innych informacji. Na ich podstawie jesteśmy w stanie jeszcze lepiej dopasować treści do osób, które nas obserwują.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |