Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe

Aktualizacja odbyła się 23 marca 2024

Filtry powietrza przemysłowe – troszczenie się o powietrze, którym na co dzień oddychamy, powinna leżeć w interesie każdego człowieka. Nie tylko domowe gospodarstwa, ale głównie zakłady przemysłowe oraz zachodzące w nich różne procesy, powinny mieć wpływ na środowisko w możliwie najmniejszym stopniu. Dzięki temu możliwe stanie się ograniczenie zmian w klimacie oraz polepszenie jakości powietrza, którym oddychamy.

Filtry powietrza – jaką mają funkcję?

Filtry powietrza wykonuje się najczęściej z włóknin albo tkanin poliestrowych, celulozowych, papieru, teflonu, włókna szklanego i wielu innych. Filtry wyglądają niczym rękawy, maty albo plisowane kasety. Ich najważniejszą rolą jest oczyszczanie powietrza w instalacjach klimatyzacji, wentylacji, jak i odpylanie. Filtry powietrza używane w przemyśle wyłapują oraz zatrzymują spore ilości zanieczyszczeń, które mają wpływ na stan naszego zdrowia oraz ogólne samopoczucie, w tym między innymi:

 • mikroorganizmy,
 • bakterie,
 • sierść,
 • włosy,
 • kawałki drewna, tynk albo wiórki metalowe,
 • pleśń,
 • pyłek,
 • brud oraz kurz.

Filtry przemysłowe – rodzaje

Wśród przemysłowych filtrów powietrza, możemy wyróżnić między innymi:

 • zmywalne filtry powietrza – stosuje się je głównie w wypadku instalacji do odciągania oparów tłuszczów, olejów w przemyśle spożywczym i chemicznym. Składają się one z materiałów odpornych na działanie olejów i wody, na przykład z poliestru, stali nierdzewnej czy metalu,
 • wysokowydajne i zatrzymujące cząsteczki stałe filtry powietrza nazywane HEPA – umożliwiają bardzo dokładne filtrowanie przepływającego powietrza. Mogą zatrzymywać do 99,97 procent wszelkich cząsteczek mikrometrowych. Stosuje się je w przypadku instalacji wentylacyjnych oraz służących do filtrowania powietrza z niebezpiecznych substancji,
 • filtry z włókna szklanego – jest to jeden z typów specjalnych filtrów powietrza, spalin. Odznacza się dużą termiczną odpornością, dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach przemysłowych do odpylania,
 • filtry poliestrowe – najbardziej rozpowszechniony z materiałów filtracyjnych, z którego wykonuje się filtry z przeznaczeniem do użytku przemysłowego oraz domowego. Filtry mogą występować pod postacią kartridży plisowanych, kaset, mat filtracyjnych oraz worków. Odznaczają się dużą skutecznością filtrowania, są odporne chemicznie i mechanicznie.

Jak wybrać odpowiednie filtry do systemów filtracyjnych?

Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe

Skuteczność działania systemów filtracji i ich właściwa sprawność zależne są od użytego typu filtra. Filtry najlepszej jakości, będą w stanie usuwać dużo większe ilości zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach. W układach odpowiedzialnych za wentylowanie, efektywność działania filtrów wskazywana jest poprzez tak zwaną ocenę MERV (minimalna efektywna wartość raportowania). Przedział standardowy MERV zawiera się w zakresie 1-16, a im większa będzie ilość, tym lepsza jest filtracja powietrza. Filtry mające wskaźnik większy aniżeli 13, są najlepsze na rynku. Mogą z najwyższą skutecznością pozbywać się cząsteczek mających wymiary nawet mniejsze, aniżeli 0,3 mikrona.

Skuteczność filtracji będzie wymagała użycia filtrów, które przepuszczają mniejsze ilości powietrza oraz generują opory przepływania powietrza w instalacjach. Istotne jest to, żeby dobrać właściwie typ filtra do aplikacji, jak i możliwości używanej instalacji do wentylacji. Większość spośród zakładów przemysłowych korzysta z MERV 13 albo lepszego, celem zabezpieczenia pracowników przed możliwym wpływem toksycznych związków. Z uwagi na fakt, jak ważne jest dobranie właściwego rozmiaru oraz typu filtra, warto będzie skorzystać wcześniej z porady profesjonalisty. Specjaliści zajmujący się na co dzień przemysłowymi filtrami powietrza, mogą nam pomóc w ich dobraniu, założeniu oraz konserwacji. Niewłaściwe dobranie filtrów będzie skutkowało spadkiem sprawności działania instalacji, zmniejszeniem ilości przepływającego powietrza, a nawet i możliwym uszkodzeniem posiadanych urządzeń.

Filtry powietrza powinno się dobierać, mając na względzie wymagany poziom filtracji, który opisany jest w zakresie klasyfikacji filtrów, opłacalność, jak i możliwości separacji pyłów przy niewielkiej różnicy ciśnienia.

Odpowiednia konserwacja filtrów powietrza

Ważną kwestią będzie utrzymywanie odpowiedniej czystości filtrów w systemie odpylania albo filtracji. Wśród skutków zanieczyszczenia filtrów, należy wymienić:

   • zwiększone zużycie energii i w konsekwencji większe rachunki za prąd,
   • brak właściwej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń, oraz cząsteczek stałych, jak również uszkodzenie filtrów i przedostawanie się zanieczyszczeń do różnych pomieszczeń,
   • zmniejszenie ilości przepływającego powietrza przyczyniające się do faktu, iż klimatyzacyjne wentylatory będą działały z niewielką skutecznością,
   • niewłaściwe działanie sprzętu HVAC, zaś w przypadkach ekstremalnych również uszkodzenie systemu wentylacyjnego, układów ogrzewania, klimatyzacji czy chłodzenia.

W świecie, w którym przyszło nam żyć, jakość powietrza zdecydowanie ulega pogorszeniu, zatem filtry powietrza będą pełniły ważniejszą rolę w zakresie poprawy jakości życia i naszego zdrowia.