Jak zbudować czytnik RFID?

Jak zbudować czytnik RFID?

Aktualizacja odbyła się 11 lutego 2022

Jak zbudować czytnik RFID? Nie trzeba być specjalistą z zakresu nowoczesnej technologii, aby móc zdawać sobie sprawę z tego, że mózgiem systemu RFID jest czytnik. Jego budowa nie należy jednak do najłatwiejszych, podobnie jak wybór egzemplarza w sklepie. Występuje jednak kilka kryteriów, na podstawie których możliwe jest podjęcie ostatecznej decyzji. Jakie czynniki należy rozważyć podczas wyboru czytnika RFID? Jaka różnica występuje pomiędzy zintegrowanym i niezintegrowanym czytnikiem? Jakie rodzaje czytników RFID możemy wyróżnić? Na jakie zasilanie warto się zdecydować? W jaki sposób komunikują się czytniki RFID? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jakie czynniki należy rozważyć podczas wyboru czytnika RFID?

czujniki podczerwieniKażdy z czytników RFID posiada uniwersalne cechy, które to powinniśmy przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru. Zakup i budowa czytnika to dość skomplikowana kwestia, na szczęście możliwe jest zawężenie wyszukiwań. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę porty antenowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w praktyce ilość wymaganych punktów odczytu zależy przede wszystkim od aplikacji. Jednakże możliwość ich rozszerzenia czy też dodania większej ilości, zależy przede wszystkim od liczby anten. Na podstawie powyższych informacji dość łatwo wydedukować, że liczba portów antenowych to właściwie czynnik, który koniecznie musi być wzięty pod uwagę. Co godne podkreślenia- czytniki z reguły posiadają 2-portowe wersje, 4-portowe, a także 8-portowe. Pomimo wszystko wyróżnić można modele, które są w stanie obsłużyć nawet do 32 anten, co z pewnością jest satysfakcjonującą wartością. Ważna jest także kwestia metody komunikacji, a także regionu działania.

Zintegrowany i niezintegrowany czytnik- jaka różnica występuje?

Wśród czytników RFID możemy wyróżnić zarówno zintegrowane egzemplarze, jak i te niezintegrowane. Okazuje się, że zintegrowane czytniki RFID charakteryzują się tym, iż łączą ze sobą czytnik RFID razem z anteną RFID w jednym urządzeniu. W konsekwencji nie potrzebujemy zewnętrznego odbiornika. Jeśli jednak potrzebne są dodatkowe anteny, wówczas możliwe jest zastosowanie dodatkowych zewnętrznych anten. Jeśli chodzi o niezintegrowany czytnik RFID- wyróżnia się brakiem wbudowanej anteny. Jest jednak w stanie obsłużyć wiele anten zewnętrznych, a ich ilość zależy przede wszystkim od modelu czytnika, a także od pola detekcji.

Polecamy uwadze:

Rodzaje czytników RFID

Rynek elektroniczny dynamicznie się rozwija, dlatego też co roku możemy zauważyć nowoczesne i innowacyjne modele czytników RFID. Istotne jest jednak to, aby poznać zalety, a także wady każdego z rozwiązań. Nie w sposób nie wspomnieć o wszystkich dodatkowych funkcji, które wbrew pozorom również mogą mieć duży wpływ na rozwiązanie RFID. Wyróżnić można dwa rodzaje czytników: stacjonarne i ręczne. Te pierwsze charakteryzują się ponadprzeciętną wydajnością. Posiadają z reguły dwa, cztery lub osiem portów antenowych. Są one gwarancją dużej mocy. Sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. Jeśli chodzi o ręczne czytniki RFID, to może je sklasyfikować w dwóch grupach: terminale mobilne ze zintegrowaną anteną RFID, a także czytniki mobilne zyskujące funkcjonalność po rozszerzeniu o dodatkowy uchwyt skanujący.

Na jakie zasilanie czytników się zdecydować?

Czytniki RFID mogą być zasilane na kilka sposobów. Największą popularnością niewątpliwie cieszy się zasilacz sieciowy, który podłączany jest do elektrycznego gniazda za pośrednictwem zasilacza. Zanim jednak skorzystamy z tego źródła, warto w pierwszej kolejności zastanowić się na tym czy w pobliżu znajduje się gniazdko. Kolejnym źródłem zasilania jest PoE. Wykorzystuje możliwości kabla Ethernet zarówno do tego, aby zasilić czytnik, jak i po to, by wysyłać i odbierać dane. Możliwe jest również zasilanie czytników za pośrednictwem baterii. Jest to rozwiązanie typowe dla ręcznych egzemplarzy. Baterie przystosowane są w taki sposób, aby zapewniały odpowiednią moc, jednocześnie by ich wytrzymałość była w pełni satysfakcjonująca. Taki sposób to gwarancja bezprzewodowej, wygodnej i przenośnej pracy. Ostatnim źródłem zasilania jest to samochodowe. Okazuje się, że istnieją rozwiązania RFID, które montowane są w pojazdach. Uwzględniają one korzystanie z zasilania istniejącego w pojazdach.

W jaki sposób komunikują się czytniki RFID?

Czytniki RFID porozumiewają się z otoczeniem na kilka sposobów. Może on być podłączony bezpośrednio do komputera lub być widoczny w sieci. Największą popularnością cieszy się komunikacja LAN. Połączenie to wykorzystuje kable Ethernet do przyłączania do sieci. Istnieją również bezprzewodowe możliwości, czyli Bluetooth, Wi-Fi. Ten pierwszy moduł dostępny jest jednak przede wszystkim w przypadku przenośnych urządzeń. Istnieje także port szeregowy, który to charakteryzuje się 9-pinowym kablem szeregowym. Sposobem komunikacji może być port pomocniczy, który to wykorzystywany jest przez niektóre urządzenia ręczne, które rozszerzane są o moduł RFID.