Fotowoltaika ile za kilowat

Fotowoltaika ile za kilowat

Aktualizacja odbyła się 3 lutego 2022

Fotowoltaika ile za kilowat. Fotowoltaika wydaje się przyszłością energetyki. Co prawda może ona nie rozwiązać wszystkich problemów, związanych z zaopatrzeniem cywilizacji w energię elektryczną. Jest to na pewno jednak rozwiązanie, które można wdrożyć na dość szeroką skalę, relatywnie niskim kosztem. Dodatkowo fotowoltaika bardzo dywersyfikuje, konieczność dostaw energii od dużych producentów. Związane jest to oczywiście z tym, że osoby indywidualne, mogą instalować na swoich domach małe siłownie fotowoltaiczne.

Fotowoltaika Ile za kilowat energii przyjdzie nam zapłacić?

Kiedy zastanawiamy się nad tematem, czy warto zainwestować (swoją drogą nie aż tak małe pieniądze) w siłownię fotowoltaiczną, zawsze pojawia się pytanie, ile za kilowat prądu przyjdzie nam zapłacić. Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy dokładnie przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje sposób rozliczania się, za wyprodukowaną energię elektryczną. Jeśli nie będziemy tego wiedzieć, to bardzo trudno będzie wytłumaczyć, w jaki sposób zaoszczędzić na cenie energii elektrycznej.

Fotowoltaika przed instalacjami „In grid”

Fotowoltaika ile za kilowat

W naszym kraju jeszcze kilka lat temu instalacji fotowoltaicznych było zdecydowanie bardzo mało. Za zachodzie było ich co prawda więcej, ale proces masowego instalowania paneli, ruszył tak na dobrą sprawę jakieś 6 lat temu. Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim zmieniło się podejście, odnośnie do tego, w jaki sposób magazynujemy energię elektryczną. W pierwotnym podejściu, które było powszechnie stosowane, energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne, była magazynowana w specjalnych akumulatorach. Niestety tego typu układ powodował, że cena zbudowania siłowni była niezwykle wysoka. Przede wszystkim duży wkład inwestycyjny, pochłaniały akumulatory, które były i są do tej pory bardzo drogie. Co się zmieniło obecnie? Zmieniło się przede wszystkim podejście, z punktu widzenia prawnego. Kiedyś, jeśli ktoś chciał produkować prąd, który wysyłał do ogólnej sieci energetycznej, wymagał na to bardzo dużej ilości pozwoleń. Właściwie, nawet jeżeli produkowało się mało energii, musieliśmy spełniać warunki i kryteria, takie jak elektrownia. Bardzo blokowało to możliwość instalowania tego typu instalacji. Obecnie przepisy prawne zmieniły się na tyle, że w zasadzie każdy może produkować energię i oddawać ją do wspólnej sieci energetycznej. Elektrownia natomiast ma obowiązek, taką energię odebrać. Wpływa to oczywiście no całkowity koszt inwestycji fotowoltaicznej.

Polecamy szczególnie:

Fotowoltaika Ile za kilowat energii elektrycznej zapłaci nam elektrownia?

Jest to jedno z najczęstszych pytań, które pojawia się, kiedy budujemy instalację fotowoltaiczną Ile za kilowat prądu, zapłaci nam elektrownia? Odpowiedź na to jest nieco myląca, ponieważ elektrownia zapłaci nam za prąd równe zero złotych. W jaki sposób zatem oszczędzamy. Odpowiedź kryje się pod nazwą osoby czy też firmy, która instalacje taką będzie mieć zainstalowaną, ponieważ osoby takie nazywa się prosumentami. Czyli nie jesteśmy ani producentem, ani konsumentem tak naprawdę. Produkujemy i odbieramy prąd elektryczny, a nasze rozliczenia z elektrownią, dotyczy bilansu tego, ile do sieci energetycznej prądu oddaliśmy oraz ile odebraliśmy. Tego typu zasady współdziałania z elektrownią, są dla nas bardzo korzystne. Przede wszystkim dzięki temu, że możemy na bieżąco pobierać energię z sieci elektrycznej, mamy cały czas stały dostęp do energii elektrycznej. Dla nas jest to dobre również w taki sposób, że w tym czasie, kiedy mamy nadwyżki energii, możemy je oddawać do sieci elektrycznej. Raz w miesiącu lub co jakiś określony w umowie inny okres, robione jest podliczenie tego, ile energii oddaliśmy oraz ile zużyliśmy. Jednak nie rozliczamy się w stosunku 1 do 1.

Sprawdź także:

Instalacja fotowoltaiczna. Ile prądu możemy odebrać za darmo?

Kiedy przychodzi do rozliczenia z elektrownią, wówczas okazuje się, ile tak naprawdę musimy zapłacić za energię elektryczną, którą z elektrowni pobraliśmy. Za 1 kW energii przez nas wyprodukowanej, możemy za darmo z ogólnej sieci energetycznej pobrać 800 watów, czyli 0,8 kW. Za wszystko, co pobierzemy powyżej tego, musimy zapłacić. Jednak jeśli więcej wyprodukowaliśmy, niż pobraliśmy oczywiście we wspomnianym stosunku 1 do 0,8, za to niestety nikt nam nie zapłaci. To jest haczyk, związany z tym, że elektrownia fotowoltaiczna zwraca się tym szybciej, im dokładniejsze są co do niej wyliczenia oraz wyliczenia odnośnie do tego, ile prądu zużywa nasze gospodarstwo domowe. Ostatecznie podsumowując, bardzo często pojawia się pytanie, ile za kilowat fotowoltaicznego prądu, przyjdzie nam zapłacić? Tak naprawdę ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Możemy więc założyć, że za każdy przez nas wyprodukowany kilowat nie zarobimy pieniędzy, tylko zaoszczędzimy na tym tyle, ile kosztuje obecnie kilowat prądu z elektrowni x 0,8. Obecne stawki oscylują w okolicach 0,5 -0,6 zł za 1 kW. Specjaliści są tego zdania, że przy obecnych stawkach energii, które na pewno będą rosły, statystyczna inwestycja fotowoltaiczna, której koszt oscyluje w okolicach 25-35 000 zł, zwraca się mniej więcej po 10 latach.