Ile bierze lakiernik za element

Ile bierze lakiernik za element

Aktualizacja odbyła się 25 stycznia 2023

Usługi lakiernicze są obecnie bardzo popularne. Malowanie proszkowe może być wykorzystanie przy okazji różnego typu elementów. Z drugiej natomiast strony przedsiębiorstwa lakiernicze specjalizują się w poszczególnych materiałach, z uwagi na ich różnorodność. Wszechstronny zakres prac nie zawsze jest możliwy, z uwagi na różne potrzeby klientów, jak też sposoby realizacji zleceń. Bez wątpienia jednak niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na sprawne prowadzenie prac, jak też stworzy warunki komfortowe dla pracowników. Co może to ułatwić?

Profesjonalne ścianki lakiernicze

Dobry lakiernik wie, w jaki sposób obchodzić się z poszczególnymi materiałami przy lakierowaniu samochodu. Jednak doświadczenie to nie wszystko. Najczęściej prace go typu prowadzone są przy zastosowaniu specjalnego pistoletu, którym nakładany jest lakier. Dlatego lakiernia musi być wyposażona w dobry system filtracji powietrza. Dlatego to tak ważne? W trakcie pracy w powietrzu rośnie liczba zanieczyszczeń w postaci cząsteczek lakieru. Dlatego prace tego typu muszą być wykonywane w odpowiednim ubraniu, z uwzględnieniem maski filtrującej powietrze, czy okularów. Jednak to nie wszystko. Lakiernie często wykorzystują także ścianki lakiernicze. To kompleksowe elementy zakładu, które posiadają między innymi odciągi powietrza, jak też wysokiej jakości filtry. Dlaczego są tak popularne? Przede wszystkim zanieczyszczone powietrze jest odsysane, by mógł nastąpić proces filtracji. Ma miejsce przy zastosowaniu filtrów węglowych, jak też kartonowych, następnie czyste powietrze jest przesyłane kanałem z powrotem do lakierni. Dodatkowo ścianki wyposażone są w odpowiednie oświetlenie, co ułatwia pracę. Istotny jest także fakt, iż odgradzają miejsce pracy od pozostałej części zakładu, dzięki czemu zanieczyszczone lakierem powietrze nie rozprzestrzenia się.

Dlaczego warto skorzystać z usług lakiernika?

Blacharstwo i naprawy powypadkowe samochodów są usługą, którą powszechnie świadczy duża liczba warsztatów samochodowych. Wszelkiego rodzaju wgniecenia i zarysowania, które powstały w karoserii w wyniku wypadku mogą zostać usunięte, o ile nie było to zbyt obszerne zniszczenie. Często także profesjonaliści oferują możliwość wymiany poszczególnych elementów, jak zniszczony błotnik, czy drzwi. To, na ile naprawa jest opłacalna, zależy w dużej mierze od modelu auta. Trzeba pamiętać, że im większe uszkodzenia, tym szerszy zakres prac należy wykonać, nie tylko w zakresie lakierowania samochodu, ale też usunięcia innych uszkodzeń, które powstały w trakcie wypadku.

Naprawa i lakierowanie auta – kiedy się opłaca?

Dużo zależy od tego, na kim spoczywa wina za wypadek. Jeśli kierowca auta, który chce oddać go do naprawy, brał udział w kolizji, jednak jej nie spowodował, może liczyć na odszkodowanie. Dzięki temu pokrycie kosztów spoczywa na firmie ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony jest winny całego zdarzenia. W lekkich kolizjach, które najczęściej mają miejsce w miastach i określane są jako stłuczka, zakres zniszczeń jest niewielki i najczęściej uszkodzona jest tylko karoseria, dlatego naprawa auta jest możliwa. Naprawy blacharskie wymagają odpowiedniej wiedzy, jak również narzędzi, dzięki którym możliwe jest przywrócenie pierwotnego wyglądu auta.

Prace lakiernicze na autach zabytkowych

Osoby, które fascynują się nie tylko motoryzacją, ale również pojazdami zabytkowymi przykładają wiele uwagi do wyglądu samochodu. Wynika to z faktu, iż niejednokrotnie biorą udział w różnego typu zlotach i wystawach. Dlatego renowacja aut zabytkowych jest usługą dość popularną. Tego rodzaju zlecenia wykonują profesjonalne zakłady mechaniczne, które posiadają wiedzę dotyczącą starych pojazdów. To bardzo ważne, ponieważ prace należy przeprowadzać z należytą starannością i precyzją.

Jakie są ceny w zakładach lakierniczych?

To, jaki będzie finalny koszt, zależy w dużej mierze od tego, jak duży jest zakres prac. Często do lakierników oddawane są niewielkie elementy, takie jak lusterka, które najczęściej ucierpiały na przestrzeniach parkingowych, czy zderzaki uszkodzone w trakcie niegroźnego zderzenia. Ceny najczęściej zaczynają się od około 100 – 150 złotych i w przypadku niewielkich zleceń osiągają pułap 300 – 500 złotych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pojazdów poważniej uszkodzonych, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie prac blacharskich.

Lakierowanie auta – czy to się opłaca?

Wielu kierowców, którzy posiadają samochody kilkuletnie, w przypadku których widoczne jest zużycie lakieru rozważa ich lakierowanie. To, czy zabieg ten faktycznie jest opłacalny, zależy od tego, jaki okres eksploatacji jeszcze przewidują. Trzeba pamiętać, że lakier posiada warstwę ochronną na wypadek korozji, dlatego wszelkiego rodzaju ubytki mają wpływ na jej jakość. Warto przeprowadzać regularne, niewielkie prace naprawcze, które pozwolą na zachowanie samochodu w dobrej kondycji. Także zmiana koloru karoserii, czy jej odświeżenie są dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które jeszcze przez kilka sezonów poruszać się swoim samochodem.