Jakie dokumenty do pompy ciepła?

Jakie dokumenty do pompy ciepła?

Aktualizacja odbyła się 19 listopada 2021

Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Energię pozyskują z wody, gruntu lub powietrza. Instalacja pompy ciepła wymaga jednak spełnienia określonych formalności. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Plan miejscowy i prawo budowlane

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uznawany jest za akt prawa miejscowego. W związku z tym każda inwestycja budowlana wykonywana na określonym obszarze, musi spełniać wytyczne planu. Zapisy planu należy zweryfikować bez względu na rodzaj instalowanej pompy. Jeśli plan taki nie istnieje, należy ubiegać się o jego uzyskanie. Zasady instalacji pomp ciepła ustala ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. W art. 29 ust. 2 pkt 16 oraz art. 30 znajdziemy informację, że do montażu pompy ciepła nie potrzebne jest pozwolenie na budowę ani zgłoszenie. Obowiązują jednak pewne wyjątki. Po pierwsze, gdy urządzenie montowane jest w obiekcie zabytkowym, wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak i pozwolenia na budowę.
Po drugie pozwolenia wymagają prace, które mogą mieć wpływ na środowisko. Przed montażem pomp ciepła konieczne jest zatem dopełnienie ustalonych formalności. Regulują je obowiązujące ustawy. Informacji można też szukać w planie miejscowym. Rodzaj formalności uzależniony jest głównie od rodzaju pompy ciepła.

Jakie są formalności w zależności od pompy ciepła?

Jednym z rodzajów pomp ciepła jest pompa powietrzna. Pod względem formalnym wymaga najmniej dokumentów. Jeśli nie znajduje się na terenie obiektów zabytkowych lub terenie Natura 2000, to nie trzeba gromadzić żadnych dokumentów. Innym rodzajem są pompy gruntowe, które pobierają ciepło z gruntu z użyciem gruntowego wymiennika ciepła z kolektorem poziomym lub pionowym. Pewnych formalności należy dopełnić w przypadku pomp z kolektorem pionowym. Jasno precyzuje je ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Dotyczy to obszarów, gdzie otwory wykonywane są na obszarach górniczych lub poza nimi, ale głębokość odwiertów jest większa niż 30m. Celem wykonywanych otworów jest pozyskania ciepła ziemi. Dla przeprowadzenia tego typu prac niezbędne jest wykonanie projektu robót geologicznych, który należy zgłosić staroście. W przypadku gdy w ciągu 30 dni od zgłoszenia projektu starosta nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć działania.

Trzecim rodzajem są pompy wodne. Decydując się na to rozwiązanie, należy uwzględnić przepisy prawa geologicznego i górniczego dotyczące pomp gruntowych. Ponadto obowiązują w tym przypadku również przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. W trakcie montażu tego rodzaju pomp konieczne jest wykonanie studni, która przeznaczona jest do pobierania wód podziemnych. Aby wybudować urządzenie wodne, którym jest studnia, niezbędne jest pozyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Przepis ten nie obowiązuje wyłącznie w przypadku urządzeń wodnych, które służą do poboru wód podziemnych wykorzystywanych do codziennego użytku z ujęć, których głębokość nie przekracza 30 m. Jak rozumieć zwykłe korzystanie z wody? Pod tym pojęciem kryje się korzystanie z wody na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Natomiast pobór wody powierzchniowej lub podziemnej nie powinien być większy niż 5 m³ na dobę. Aby uzyskać pozwolenie wodnoprawne, konieczne jest przedstawienie m.in. operatu wodnoprawnego.

Niezbędna dokumentacja techniczna

W odniesieniu do pomp ciepła może to być dokumentacja techniczna urządzenia. Powinna jednak zawierać informacje podane przez przepisy, tj. art. 132 Ustawy prawo wodne. Pozwolenie wodnoprawne można uzyskać od starosty. Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę dla pompy ciepła? Taki dokument jest niezbędny gdy prace przeprowadzane są w obiekcie należącym do zabytków. Jeśli natomiast w tymże rejestrze wpisany jest obszar, a nie budynek, konieczne jest zgłoszenie. Pozwolenie na budowę jest także wymagane w przypadku gdy obszar należy do programu Natura 2000. Aby uzupełnić działanie pompy, można również zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła cena wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Podsumowując, aby dokonać montażu pompy ciepła w budynku znajdującym się w rejestrze zabytków, niezbędne jest pozwolenie na budowę. Natomiast gdy na takiej liście znajduje się działka, ale nie budynek, to konieczne jest dokonanie zgłoszenia. W przypadku obu wniosków wymagana jest zgoda konserwatora zabytków. Pozwolenia potrzebują także urządzenia znajdujące się na obszarze Natura 2000. Ponadto pompy gruntowe i wodne potrzebują wykonania robót geologicznych. Za wydanie zezwoleń lub odrzucenie wniosku odpowiada starosta. Poza wymienionymi wyżej formalnościami kluczowe jest, aby firma wykonująca montaż pompy przeprowadziła odwiert próbny w gruncie. W dalszej kolejności firma powinna obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wszystkie te informacje stanowią kluczowe dane, które pozwalają dopasować odpowiedni rodzaj urządzenia do potrzeb konkretnego budynku i jego mieszkańców.