Jakie dofinansowanie do pompy ciepła?

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła?

Aktualizacja odbyła się 19 listopada 2021

Jakość powietrza pogarsza się znacząco z roku na rok. Duży udział mają w tym stare piece, które emitują toksyczne i szkodliwe substancje do atmosfery. W związku z tym powstało wiele programów państwowych, które zachęcają do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Spełniają one określone normy narzucone między innymi przez Unię Europejską. Aby poprawić jakość powietrza zmiany muszą nastąpić na poziomie globalnym a wymiana tzw. kopciuchów na pompy ciepła jest przykładem takiej zmiany. Czy prywatne osoby mogą zatem liczyć na dofinansowanie na instalację pomp ciepła? A jeśli tak, to w jaki sposób można się ubiegać o pomoc na instalację pompy ciepła? Obecnie najprężniej działającym programem tego typu jest program Czyste Powietrze.

Na czym polega program Czyste Powietrze?

Podstawowym założeniem programu jest zmniejszenie wydzielania zanieczyszczeń i pyłów do atmosfery. Drugim zwiększenie efektywności energetycznej. Cel ten można realizować między innymi poprzez instalację rekuperacji. Natomiast w nowych budynkach możliwy jest montaż pomp ciepła, które wykazują większą neutralność dla środowiska. W ramach programu można się również ubiegać o wsparcie finansowe na wymianę stolarki zewnętrznej oraz docieplenie elewacji. Koszty obu inwestycji są bardzo wysokie, dlatego dofinansowanie wydaje się bardzo korzystną opcją.

Program zakłada montaż pompy ciepła w nowych budynkach, a ponadto kotłów gazowych kondensacyjnych, a także ogrzewania elektrycznego. Wysokość wsparcia finansowego uzależniona jest jednak od dochodu gospodarstwa domowego. Najprościej rzecz ujmując, osoby mniej zamożne, mogą liczyć na wyższe wsparcie niż ci o wyższych zarobkach. Realizacja programu planowana jest do 2029 roku. To oznacza, że przez cały ten czas można składać wnioski.

Jakie są zasady dofinansowania w ramach programu Czystego Powietrze?

 Aby uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze należy złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Właściwym dla miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek. Jeśli złożysz wniosek w innym Funduszu, może zostać odrzucony. Odrzucony wniosek musi jednak zawierać uzasadnienie. Ponadto wniosek można złożyć ponownie- zarówno osobiście, jak i listownie czy mejlowo. W dalszej kolejności właściwy Urząd sprawdza go pod względem formalnym, a następnie przyjmuje lub odrzuca.

Jak wygląda forma wsparcia? Wnioskodawca może otrzymać jedną z trzech form wsparcia: pożyczkę, dotację albo pożyczkę łączoną. Ostateczna kwota dofinansowania uzależniona jest od średniego miesięcznego dochodu na członka rodziny. Należy wskazać go w składanym wniosku. Zwykle dzieje się tak, że wsparcie finansowe otrzymują osoby, których dochód jest najniższy. W zależności od uzyskiwanego dochodu różni się także wysokość wsparcia. W programie są jasno określone ramy wsparcia. Pierwszy próg pomocy ustalony jest dla osób, których dochód nie przekracza 600 zł na miesiąc. Mogą oni otrzymać wsparcie nawet do 90% wartości inwestycji. Kolejny próg zaczyna się od dochodu 610 zł, dla którego wsparcie wynosi już tylko 80%. Próg finansowy to nie wszystko. Aby przystąpić do programu, należy także mieć wkład własny. W zależności od kwoty, o którą ubiega się wnioskodawca może to być wartość od 7000 do 53 000 złotych.

Jakie wsparcie finansowe na pompę ciepła?

Na rynku dostępne są pompy ciepła w różnych cenach. Najdroższa może kosztować około 45 000 złotych. Z kolei powietrzna pompa ciepła kosztuje 15 000 złotych mniej. Na obie można uzyskać korzystne dofinansowanie od 30 do 90%. Jak przekłada się to na realną pomoc? Jeśli chodzi o pompę ciepła to może być to kwota od 13 500 do 40 500 złotych, natomiast w przypadku powietrznej pompy ciepła od 9000 do 27 000 złotych. Dodatkowe informacje można uzyskać w wybranym Funduszu, a także na dedykowanych stronach internetowych. Warto poszukiwać szczegółowych informacji, zwłaszcza zasad ubiegania się o wsparcie.

Czy program Czyste Powietrze to jedyna forma wsparcia?

Program Czyste Powietrze to nie jedyna opcja wsparcia finansowego. Można również ubiegać się o tzw. zielone kredyty/ekokredyty, których udzielają instytucje bankowe. Również w tym przypadku należy jednak spełnić określone kryteria, ustalone przez bank. Wśród banków, które oferują te formę wsparcia wymienia się między innymi: Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank, SGB-Bank, Bank Zachodni czy Deutsche Bank.  O wsparcie finansowe można się również ubiegać z funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR). Na jaką formę wsparcia można tam liczyć? Fundusz zwraca 20% wydatków poniesionych na termomodernizację budynku. Jak widać, pompa ciepła to tylko jedna z metod ekologicznego podejścia do ogrzewania domu i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. W ramach tychże działań wymienia się także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wykonując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, cena również jest duża. W związku z tym warto postarać się o wsparcie finansowe od państwa.