Aktualizacja odbyła się 9 stycznia 2023
Niestety regularnie dochodzi do sytuacji, w których wskutek wypadku, choroby lub innych wydarzeń konieczna okazuje się rehabilitacja. Pobyt w szpitalu i staranna opieka w niektórych przypadkach to zdecydowanie za mało, aby dany pacjent mógł wrócić do dawnej dyspozycji lub odzyskać część sprawności. Czym dokładnie jest rehabilitacja? Jakie rodzaje rehabilitacji możemy wyróżnić? Dla kogo rehabilitacja jest optymalnym rozwiązaniem? Jakie założenia przedstawia model rehabilitacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do jego lektury.
Czym jest rehabilitacja- pojęcie
Rehabilitacja http://www.spondylus-rehabilitacja.pl składa się z wielu często długotrwałych procesów, jednym z nich jest chociażby fizjoterapia. Jest bardzo istotna, jeśli chodzi o przywrócenie ogólnej sprawności fizycznej, społecznej lub psychicznej. Z punktu widzenia medycyny można stwierdzić, że jest to proces leczenia, dzięki któremu możliwe jest przyspieszenie regeneracji, a także zmniejszenie zarówno fizycznych, jak i psychicznych następstw choroby. Kierowana jest przede wszystkim dla tych wszystkich, którzy poprzez chorobę, kontuzję lub w skutek nieprzewidywalnych wcześniej powikłań zostały wykluczone z normalnego funkcjonowania, bowiem ich codzienne życie jest w znacznym stopniu utrudnione. Jej celem jest powrócenie do odpowiedniej aktywności. Co ciekawe, rehabilitacja to także profilaktyka, która polega na tym, aby wypracować niektóre zachowania. W konsekwencji zapobiegamy powtarzania się negatywnych sytuacji w przyszłości.
Rodzaje rehabilitacji
To, jaka rehabilitacja czeka pacjenta, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stanie jest i jakie ma aktualnie potrzeby. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Pierwszym z nich jest społeczna. Polega na tym, aby przygotować osoby niepełnosprawne do uczestnictwa w normalnym życiu społecznym, między ludźmi. Dodatkowo odpowiada za to, aby pacjent nauczył się całkowitej samodzielności, niezależnie od płaszczyzny. Co ciekawe, w tym przypadku dużo zależy od edukacji innych, przeciętnych ludzi. Muszą bowiem edukować się w zakresie niepełnosprawności, aby wiedzieć, jak odpowiednio zareagować. Innym rodzajem rehabilitacji jest psychologiczna. Ma za zadanie przywrócenie równowagi psychicznej. Powinna także w skuteczny sposób odbudować poczucie własności, pewność siebie. Niestety regularnie dochodzi do sytuacji, w których osoba po wypadku czuje się wykluczona, gorsza od innych. W celu zmiany nastawienia, rehabilitacja psychologiczna z pewnością okaże się niezbędna. Warto wspomnieć również o rehabilitacji zawodowej. W tym przypadku chodzi o odpowiednie przygotowanie osoby niepełnosprawnej do pracy. Zdarzają się sytuacje, w których występują przygotowania do wykonywania nowego zawodu, dzięki czemu możliwe jest zarabianie pieniędzy wykonując legalną, bezpieczną pracę. Ostatnim rodzajem rehabilitacji jest zapewne ta najlepiej znana- ruchowa, zwana też medyczną. Jej zadaniem jest poprawienie kondycji i funkcjonalności pacjenta, poprzez stosowanie różnych terapii.
Dla kogo rehabilitacja medyczna jest dobrym rozwiązaniem?
Najczęściej do rehabilitacji dochodzi po chorobie przebiegającej ze zmniejszeniem ruchomości stawów. W tym przypadku chodzi o złamania, zwichnięcia, skręcenia. Jednakże jest to skuteczne rozwiązanie dla tych, którzy mają wszelkie problemy z kręgosłupem. Z pewnością na rehabilitację medyczną może wybrać się osoba, która ma problem “łokcia tenisisty”, czyli w przypadku nietypowych chorób ruchomych części ciała. Z takiej możliwości koniecznie powinni korzystać pacjenci, którzy są po niektórych zabiegach chirurgicznych. Wśród nich możemy zaliczyć przeszczep tkanki mięśniowej, rekonstrukcje części układu ruchowego lub inne zabiegi, które w sposób szczególny ingerują w mechanizm ruchu. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są to jedyne przypadki, w których korzysta się z rehabilitacji. Wskazaniami są także wszelkie schorzenia, które mają charakter przewlekły i ostry, jednak kiedy niemożliwe jest wykonanie ruchu. Dodatkowo rehabilitacja to nie tylko zajęcia ruchowe, bowiem jej celem jest także przywrócenie sprawności psychicznej, która często jest nawet ważniejsza niż fizyczna.
Założenia modelu rehabilitacji
Rehabilitacja powinna być przede wszystkim powszechna, czyli dostępna zupełnie za darmo dla wszystkich osób, które jej potrzebują, niezależnie od tego, jaki ktoś ma status społeczny bądź materialny. Kolejną cechą modelu jest kompleksowość. Co to oznacza? Aby możliwa była skuteczna rehabilitacja osób, które są w ciężkich przypadkach, musi być przede wszystkim prowadzona przez cały zespół specjalistów, którzy mają różne specjalności. Istotna jest także ciągłość rehabilitacji, która pod żadnym pozorem nie powinna być przerywana. Powinna mieć miejsce w trakcie leczenie, podczas opieki ambulatoryjnej i podczas pobytu w domu. Ostatnim założeniem jest wczesne zapoczątkowanie. Im szybciej zdecydujemy się rozpocząć proces rehabilitacji, tym krócej będzie trwało leczenia, a duże postępy będą osiągane znacznie szybciej.